13 °C

Irak Tarım Bakanı El Hekim, Türkiye'den işbirliği istedi

Eker, Türkiye - Irak Stratejik İşbirliği Konseyi Bakanlar Toplantısında, Irak Tarım Bakanı El Hekim'le bir araya geldi

Irak Tarım Bakanı El Hekim, Türkiye'den işbirliği istedi

 

 

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye - Irak Stratejik İşbirliği Konseyi Bakanlar Toplantısında, Irak Tarım Bakanı Akram El Hekim'le bir araya geldi.

Edinilen bilgiye göre, Irak Tarım Bakanı Akram el Hekim, Türkiye'den tarım ve hayvancılık konularında işbirliği istedi. Özellikle su sorunu üzerinde duran Iraklı bakan, bu konuda her türlü destek ve işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ise Türkiye'de kullanılan ve özellikle kurak bölgeleri verimli hale getiren damla sulama sistemleri konusunda paylaşım sağlayabileceklerini kaydetti.

Türkiye'nin yaklaşık 12 milyar dolarlık tarımsal ihracatı ile bölgede önemli bir güç olduğunu ifade eden Eker, tarım sektörünün Türkiye'de özellikle son yıllarda itici bir güç olduğunu belirtti. Iraklı Bakan el Hekim, Türkiye;den özellikle hayvan hastalıkları, modern teknolojinin kullanılması, kuraklığa karşı mücadele yöntemleri ve denetim konularında işbirliği istedi.

Irak Tarım Bakanı ayrıca, ülkelerinde bol miktarda yetişen hurmanın da Türkiye tarafından tercih edilmesini istedi. Irak hurmasının oldukça kaliteli olduğunu ifade eden Irak;lı bakan, ''Türkiye;ye hurma satmak istiyoruz. Hurmayı bizden alın'' dedi.

Görüşmede taraflar arasında, tarımsal teknik, hayvan sağlığı ve bitki sağlığı konularında işbirliği anlaşmaları imzalanması kararlaştırıldı.

Anlaşmaların ileri bir tarihte Bağdat'ta imzalanacağı kaydedildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap