13 °C

İran'dan Erdoğan-Ruhani görüşmesi açıklaması

İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Kasımi, son günlerde Tahran-Ankara arasında yaşanan gerginliğin ardından iki ülke cumhurbaşkanının Pakistan'da bir araya gelmesinin "önemli ve yapıcı" bir adım olduğunu ifade etti.

İran'dan Erdoğan-Ruhani görüşmesi açıklaması

Bugün gerçekleştirilen basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Behram Kasımi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin 1 Mart'ta Pakistan'da gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Liderler Zirvesi sırasında yaptıkları ikili görüşmeyi değerlendirdi.

İranlı Sözcü, "Türkiye'deki darbe girişimi sonrası üst düzeyli temaslarda bir boşluk oluştu. İki ülke makamları arasında son zamanlarda yaşanan gerginliğin ardından liderler seviyesinde yapılan bu görüşme önemli. Büyük ölçüde yapıcı ve yararlı oldu" diye konuştu.

Kasımi, "Varılan mutabakatla, iki ülke yetkilileri bundan sonra medyaya konuşmadan önce yapabilecekleri görüşmelerle sorunları ele alacak" dedi.

Sözcü, "İkili ve bölgesel bazda bazı konularda mutabakata varıldı. Bu, tüm sorunların çözüldüğü anlamına gelmiyor. Fakat mevcut atmosferde iki liderin bir araya gelmesi bile önemli bir gelişme." açıklamasında bulundu.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.