8 °C

İş Bankası'ndan 6 ayda 1.8 milyar lira kâr

Banka, karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 oranında artırdı.

İş Bankası'ndan 6 ayda 1.8 milyar lira kâr

İSTANBUL - İş Bankası, yılın ilk 6 aylık döneminde 1,8 milyar lira net kar elde etti.

İş Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre Banka, karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 oranında artırdı. Banka'nın aktif büyüklüğü ise 124 milyar liraya ulaştı.

İş Bankası, Türk Lirası kredilerde yüzde 15, Yabancı Para kredilerde ise yüzde 24 oranında büyüyerek toplamda yüzde 18'lik artışla 57 milyar liralık kredi hacmine ulaştı.

Kredilerini konsolide bazda da yüzde 17 oranında artırarak 62 milyar liraya yükselten Banka, bu performansı ile sektörün en çok kredi veren bankası konumuna geldi.

Kurumsal ve ticari nitelikli kredi hacminde sağlanan yüzde 22 oranındaki artışın yanı sıra ilk çeyrekte konut kredilerinde sergilenen performansın ikinci çeyrekte de devam ettirilmesi sonucunda bu kalemde kaydedilen yüzde 16 oranındaki büyüme, bahse konu sonuçların elde edilmesinde önemli rol oynadı.

Banka, kredi hacmini büyütürken, bu dönemde de takibe intikal eden kredilere yüzde 100 karşılık ayırmaya devam etti.

80 milyar liranın üstünde mevduat hacmine ulaştı

İş Bankası, mevduatta sektörün üzerine büyüyerek 80 milyar liranın üstünde mevduat hacmine ulaştı. Yılsonuna kıyasla toplam mevduat hacmi yüzde 11 oranında artış gösteren Bankanın, Türk Lirası mevduattaki büyümesi ise yüzde 21 olarak gerçekleşti.

Banka, artan iş hacminin katkısıyla önceki yılın aynı dönemine göre net faiz gelirini de artırmayı başardı. Yılın ilk altı aylık döneminde sorunlu kredilere aktarılan kredilerde azalış kaydedilirken, sorunlu kredilere aktarılmış olan kredilerin tahsilinde başarı sağlandı.

İştiraklerinden elde ettiği kar payı gelirlerini de artıran Banka, geçen yıl solo bazda 1 milyar 370 milyon lira olan 6 aylık karını bu yıl 1 milyar 802 milyon liraya yükseltti. Konsolide bazda, dönem içerisinde tahsil edilen kar paylarının sınıflama etkisi sebebiyle 1 milyar 756 milyon lira net kar sağlandı.

İş Bankası'nın 2009 yılı sonunda bin 93 olan şube sayısı bin 119'a, 22 bin 473 olan personel sayısı ise 23 bin 665'e yükseldi.

Banka'nın yakın coğrafyada karlı gördüğü piyasalarda bankacılık yapmaya dönük girişimleri bu dönemde de sürdü. Bu kapsamda, haziran ayı içerisinde Mısır'daki Kahire temsilciliği faaliyete geçirildi.

Özince: Memnuniyet verici sonuçlar elde ettik

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince konuya ilişkin değerlendirmesinde, İş Bankası'nın yılın ilk altı ayında aktif büyüklüğünü yıl sonuna kıyasla yüzde 9 oranında artırarak 124 milyar liraya çıkardığını, bu yüksek büyüme performansını gerçekleştirirken Bankanın faiz getirili aktiflerini artırmaya devam ettiğini ve büyümenin yanında karlılıkta da memnuniyet verici sonuçlar elde ettiğini kaydetti.

Aynı dönemde Bankanın ulaştığı konsolide aktif büyüklüğünün 140 milyar lira düzeyinde olduğunu da ifade eden Özince, Bankanın konsolide özkaynaklarının ise özel bankalar arasındaki en yüksek seviye olan 16 milyar 151 milyon lira düzeyine çıktığını, Bankanın hissedar değerini artırma ve ülke ekonomisine katkı sağlama hedefleri doğrultusunda, sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme stratejisini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğini bildirdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.