5 °C

İş dünyası 'zirve'ye odaklandı

Erdoğan ve Putin'in uçak krizi sonrası ilk kez gerçekleştireceği yüz yüze görüşmenin sonucu birçok sektör tarafından merakla bekleniyor.

İş dünyası 'zirve'ye odaklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bugün kritik bir görüşme gerçekleşecek. İlişkilerin normalleşmesi ve kriz önceki koşullara dönülmesini isteyen birçok sektör temsilcisi bugünkü toplantının sonucuna odaklandı.

Turizm sektörünün en büyük beklentisi, iki ülke arasında charter seferlerine konulan yasağın kaldırılması ve Rusya pazarının tekrar eski canlılığına kavuşması.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, yaptığı açıklamada, iki lider arasındaki görüşmeyi turizmciler olarak dikkatle takip edeceklerini söyledi.

Turizm açısından Rusya pazarıyla ilgili kısa, orta ve uzun vadeli hedefler bulunduğunu, fakat öncelikle bekledikleri ve turizmcileri kurtaracak en önemli gelişmenin charter uçuşlarına dönük yasağın bir an önce kaldırılması olacağını belirten Ayık, "Şu an acil olarak çözüme kavuşturulmasını beklediğimiz konu, charter uçuşlarının yeniden başlaması. Rusya pazarının tekrar canlanması ve turist sayısının artmasını kolaylaştıracak yegane konu bu." dedi.

Ayık, tarifeli seferlerle Rusya pazarında beklenen canlılığın sağlanmasının mümkün olmayacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Tarifeli seferlerle şu anda haftada 20-30 sefer yapılıyor. Bu da en fazla 4 bin kişidir. Haftada Rusya'dan gelen 4 bin turist dişimizin kovuğunu bile doldurmaz. Geçen yıla bakıyoruz gerilemeye rağmen ağustos ayında Rusya'dan 700 bin yolcu gelmiş Antalya'ya. Geçen yıl ağustosta gelen uçak sayısı ise 3 bin 500. Yani geçen yıl kente günde ortalama 100 uçak geliyordu. Şimdi haftada 20-30 uçaktan bahsediyoruz. Geçen yılki sayıları ancak charter uçuşlarla yakalayabiliriz. Charter yasağı kalksa aylık 400-500 bin rakamlarını rahatlıkla yakalarız. Rusya ile turizm alanında en önemli önceliğimiz charter, geri kalan hususlar teferruat."

'Vize konusu, ikinci önemli konu'

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman ise iki lider arasında gerçekleşecek görüşmede charter yasağının kalkması ve düzenlemenin eskisi gibi yapılmasını beklediklerini söyledi.

Tarifeli seferlerin sivil havacılık açısından değişik kuralları olduğunu, charter uçuşların ise farklı bir yönetmeliğe tabi olduğunu ve tarifeli seferlere göre daha çok esneklik sağladığını anlatan Hacısüleyman, "Gelen müşterinin hareket kabiliyetini yüksek tutmak açısından charter seferler çok önemli." diye konuştu.

Hacısüleyman, Türk tarafına uygulanan tek taraflı vize konusunun da görüşülmesini bekledikleri diğer önemli husus olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Türk vatandaşlarına uygulanan vizenin kaldırılmasını bekliyoruz çünkü bizden de Rusya'ya turist olarak giden ciddi bir kitle var. Turist hareketlerini iki yönlü olarak teşvik etmek gerekiyor. Bu nedenle vize konusu da charter yasağının ardından ikinci önemli konu."

Sebze ve meyve üreticileri ihracata hazır

Türkiye Haller Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Akbaş, "Sebze ve meyve üreticileri olarak bugün bizim için büyük gün. Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile Putin arasında yapılacak görüşmeden çok umutluyuz. Canı gönülden takip ediyoruz." dedi. 

Akbaş, yaptığı açıklamada, Rusya ile yaşanan krizden sebze meyve üreticilerinin olumsuz etkilendiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılacak görüşmenin ardından sektörün rahat bir nefes alacağını söyledi.

Rusya'nın kendileri için ciddi bir pazar olduğunu dile getiren Akbaş, başta domates ve limon olmak üzere birçok ürününün Rusya'ya ihraç edildiğine dikkati çekti. 

İki ülke arasında yaşanan kriz nedeniyle birçok üreticinin ürününü satamadığını ifade eden Akbaş, "Bu ürünler iç pazarda tüketildi. Bu da bir nebze piyasayı rahatlattı, fakat beklenenden az oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmeden çok umutluyuz. Bugün bizim için büyük gün. Görüşmeyi canı gönülden takip ediyoruz." diye konuştu.

Rusya'ya ihracata hazır olduklarını belirten Akbaş, şunları kaydetti:

"Bizler her türlü anlaşmaya göre, tüm hazırlıklarımızı yaptık. Darbe girişiminin ardından birçok şeyin açığa çıkmasıyla Rusya ile olumlu görüşmelerin olacağına inanıyoruz. Sebze ve meyve üreticileri olarak yapılacak anlaşmanın ardından piyasada bir patlama bekliyoruz. Özellikle sera ürünlerimizin yüzde 60'nı Rusya'ya pazarlıyoruz. Bu da bizim için ciddi bir pazar. Geçen yıllarda milyonlarca ton ürünümüzü bu pazara sattık. Bu yıl beklentimiz ihracatın 3-4 kat artmasıdır. Hedefimiz bu yıl 3-5 milyon ton meyve ve sebze ihraç etmek." 

Üreticiler de umutlu

Sebze üreticisi İsmail Çimen de Ege Bölgesinde sebze üretimi yaptığını, geçen yıl Rusya ile yaşanan sıkıntı nedeniyle zarar ettiğini belirtti.

Kendisi gibi birçok üreticinin de zarar ettiğini anlatan Çimen, "Dolayısıyla bu sıkıntı halka da yansıdı. Umuyoruz ki bu yıl ihracat olur, biz de rahatlarız. Fiyatların az da olsa artacağını tahmin ediyorum." dedi.

Meyve üreticisi İsmail Kaya da görüşmenin hayırlı geçmesini dileyerek, "Olumlu gelişmeler olursa bizim sektör canlanır. Görüşmelerden umutluyuz." ifadesini kullandı.

(AA)

Taşımacılar Putin’le görüşmeden 20 bin belge bekliyor

Uçak krizi sonrası en önemli pazarlarından biri olan Rusya’ya taşıma yapamayan Türk nakliyeciler, Putinle yapılacak görüşmeden umutlu. Nakliyeciler en az 20 bin adet iİkili taşıma izin belgesinin Türk tarafına verilmesini bekliyor.

Aysel YÜCEL 

İSTANBUL - Yaşanan uçak krizi sonrasında en önemli pazarlarından biri olan Rusya’ya taşıma yapamayan Türk nakliyeciler, 9 Ağustos’ta (bugün) St Petersburg’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devleti Başkanı Vladimir Putin’in ile yapacağı görüşmeden umutlu. Nakliyeciler, toplam 40 bin taşıma ihtiyacının yarısı olan 20 bin adet ikili taşıma izin belgesinin Türk tarafına verilmesini istiyor. 

Uluslarararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Putin ile yapılacak görüşmenin hem Rusya ile ticaret hem de taşımacılar için tarihi bir fırsat olduğunu vurgulayarak, “Her iki ülke devlet başkanının St Petersburg’da bir araya gelecek olmaları büyük fırsat. Taşımacılar da turizm kadar bu olumsuz süreçten etkilendi ve sıkıntıya girdi. Hükümetimizin, etrafımızdaki dost ülkeleri arttırma poltikasının Rusya’da ilk meyvelerini vermesini ve bu güzergahtaki sorunların çözülmesini diliyoruz” dedi. 

100 milyon $'ı komşuya kaptırıyoruz 

Toplam taşıma ihtiyacının yıllık 40 bin sefer olduğu Rusya güzergahında ikili izin belgenin bu sayının ancak dörtte biri kadar olduğunu dile getiren Fatih Şener, “ Yaşanan uçak krizi ile bu kotayı dörtte bire düşüren Rusya taşıma izinlerini 2 bin olarak açıkladı. Türk tarafının yeni kotayı kabul etmemesi üzerine iki ülke 2016 yılı için karşılıklı olarak belge teati etmedi. Oysa, Sayın Cumhurbaşkanımız 2014 yılında yine Rusya ile taşıma krizi yaşandığında 24 Ağutos günü Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ile konuşmuş ve geçiş belgesi sorununda çözüm sözü almıştı. Maalesef Rusya tarafındaki bürokratik yapı çözüm için bir adım atmadı” dedi. Şener, Türk araçlarına yeteri kadar izin vermeyen Rus araçları da ülkemize yeteri kadar gelmeyince bu ülkeye yapılan ihracat için her yıl yaklaşık 100 milyon dolar dövizin Moldovya, Bulgaristan, Gürcistan gibi yabancı ülke taşımacılarına gittiğini dile getirdi. Şener, “Türkiye olarak kendi filomuz işsiz dururken, Rusya’ya mal ihraç etmek için yabancı araçlardan hizmet ithal etmek zorunda kalıyoruz” dedi. 

Toplam taşıma ihtiyacı 40 bin 

Toplam 40 bin taşıma ihtiyacının yarısı olan 20 bin adet ikili taşıma izin belgesinin Türk tarafına verilmesi gerektiğinin altını çizen şener, “Gelinen son durumda izin belgelerinin yeterli miktarda verilmesi de çözüm için yeterli olmayacak. Rusya tarafının kriz sebebiyle vize uygulaması başlatması sebebiyle hiçbir aracımız o tarihten sonra ülkeye giriş yapamadı” dedi. 

‘Transit geçişe izin verilmeli’ 

Uçak krizi sonrasında vize uygulaması da başlatan Rusya’nın yollarını Türk TIR’larına kapattığını söyleyen Şener, “Ülkemizin de Rus sürücülere haziran ayı ile vize mütekabiliyeti başlatmış olması ile her iki ülke sürücüleri de aynı konuma geldi. Vize uygulamasında kriz öncesi rejime dönmek vakit alacaksa da her iki ülke sürücüleri için vize uygulaması en kısa sürede kaldırılmalı” dedi. Rusya’nın transit taşımadaki önemine de vurgu yapan Şener, “Rusya bizim için transit bir güzergah. Orta Asya taşımaları için bu güzergah kriz öncesinde olduğu gibi serbest hale gelmeli. St Petersburg’da yapılacak görüşmelerde iki ülke arasında taşımacılıkta yaşanan tüm sorunların çözülmesini bekliyoruz” dedi.

İkili zirvede ele alınması beklenen konular 

► Türkiye-Rusya Federasyonu ilişkilerindeki mevcut durum ele alınarak ihracat ve turizm gibi en fazla etkilenen sektörlerin konuşulması bekleniyor. 

► Turizmciler zirveden charter uçuşlara izin çıkmasını, müteahhitler en çok iş aldıkları ikinci ülke Rusya’daki dondurulan projelerin yeniden başlamasını, gıda ihracatçıları yaş sebze-meyveye konan ambargoların tamamen kaldırılmasını bekliyor. 

► Türk Akımı doğalgaz projesi ve nükleer santral inşası gibi konuların toplantıda gündeme geleceği tahmin ediliyor. 

► İki ülke arasında başlatılan normalleşme sürecine ivme kazandırması beklenen ziyaret kapsamında ikili iş birliğinin yeniden üst seviyeye yükseltilmesinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuların da ele alınması öngörülmekte.

‘Moskova-Ankara yakınlaşması Batı’yı tedirgin ediyor’

Financial Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbe girişimi ardından ilk yurtdışı ziyaretini bir NATO üyesi bir ülke yerine Rusya’ya yapacak olmasına dikkat çekerek Ankara-Moskova yakınlaşmasının Batı’yı tedirgin ettiğini yazdı. FT’ye konuşan düşünce kuruluşu Carnegie Moskova Merkezi’nden Alexey Malashenko, “Türkiye ve Nato’daki müttefi kleri arasındaki gerilim Rusya için son derece faydalı” dedi. Moskova’daki bir Türk diplomat ise Türk-ABD ilişkileri konusunda, “ABD’yle ilişkilerimiz son 50 yılın en kötü döneminde. Ve bu, Rusya’yı kesinlikle cazip bir seçenek haline getiriyor”diye konuştu. Avrupalı bir diplomat da “Erdoğan Putin’e güvenemeyeceğini biliyor. Son üç yüzyılda kaç Türk-Rus savaşı yaşandı? Kaçını Türkler kazandı?”diye görüşlerini ifade etti.

Türkiye “Türk Akımı” için hazır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Türk Akımı projesinde gerekli adımları atmaya hazır olduğunu söyledi. Rus haber ajansı TASS’a konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın, Türkiye’ye doğalgaz ithalat eden ülkeler arasında en büyük paya sahip olduğuna işaret etti. Erdoğan, “Bu yılın temmuz ayı itibarıyla, Rusya’dan toplam 12,5 milyar metreküp doğalgaz ithal ettik. Bu, Türkiye’nin ekonomik anlamda önemli bir ortak olduğunu gösteriyor.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak Türk Akımı projesinin gerçekleşmesi için gereken adımları atmaya hazır olduklarını vurguladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap