10 °C

İskenderun Limanı'nda son teklifler yarın alınacak

Liman, 36 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirelecek.

İskenderun Limanı'nda son teklifler yarın alınacak

ANKARA - İskenderun Limanı'nda son teklifler yarın alınacak. Liman, 36 yıl süreyle, işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek.

Aktarma limanı olarak önemli bir role sahip olan liman, demiryolu, karayolu şebekesi ile bağlantılı ve ro-ro ile karışık eşyaya hizmet veriyor.

Bu arada, Galataport'un özelleştirilmesine yönelik çalışmalar devam ederken, Derince Limanı'nda ihale ilanına çıkılıp iptal edildi.

Samsun ve Bandırma Limanlarında devir gerçekleştirilirken, İzmir Limanı'nda ise özelleştirme işlemi, yatırımcıların yükümlülüklerini yerine getirmemesi üzerine tamamlanamadı.

Son teklif verme süresi yarın sona erecek olan İskenderun Limanı'nın özelleştirme ihalesinde, geçici teminat bedeli 10 milyon dolar olarak belirlendi. İhale, kapalı zarf içerisinde teklif almak suretiyle, pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. Teklifler, ABD doları olarak alınacak. İhale bedeli, peşin veya vadeli olarak ödenebilecek.

Öte yandan, Akdeniz'in kuzeydoğusunda konuşlanan İskenderun Limanı, Ortadoğu ülkelerine olan aktarma trafiğine olduğu kadar, Güney ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine de hizmet veriyor. Bu bakımdan, aktarma limanı olarak önemli bir role sahip liman, 1400 metre uzunluğunda bir mendireğe sahip. Demiryolu, karayolu şebekesi ile bağlantılı genel amaçlı bir liman olan İskenderun Limanı, dökme, ro-ro ve karışık eşyaya hizmet veriyor.

60.000 ton kapasiteli TMO'ya ait bir beton siloya sahip olan limanda rıhtımla bağlantılı bir konveyör sistemi mevcut ve ayrıca, yükleme hızı saatte 350 ton, boşaltma hızı saatte 250 ton olan bir cevher konveyörü de bulunuyor.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.