14 °C

İstanbul Auto Show kapılarını açtı

Auto Show 200'ün üzerinde firmanın katılımıyla İstanbul'da başladı.

İstanbul Auto Show kapılarını açtı

İSTANBUL - İstanbul Fuarcılık tarafından Uluslararası Motorlu Taşıt Üreticileri Derneği ve Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) desteğiyle düzenlenen "13. Uluslararası İstanbul Otomobil Fuarı Auto Show 2010" 200'ün üzerinde firmanın katılımıyla İstanbul'da başladı.

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Otomotiv Distribütörler Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, İstanbul'un 2010 Kültür Başkenti olmasıyla bu yıl daha da anlam kazanan İstanbul Auto Show'un,  42 markanın katılımıyla, 40 bin metrekare net alanda gerçekleşecek görsel bir şölene dönüşeceğini belirtti.

Bayraktar, hedefi otomotiv sektörünün gelişimine katkı sağlamak olan ODD'nin, otomobilleri geniş kitlelerle buluşturmak üzere başlattığı fuar geleneğinin 1996'dan bu yana düzenlenen 54 fuarda, 5,5 milyonu aşkın ziyaretçiyi, sektördeki son teknolojik ürün ve uygulamalarla biraraya getirme fırsatı sunduğunu anlattı.

ODD olarak, sektörün sorunlarına çözümler üretebilmek amacıyla, saygın otoriteler ve akademisyenlerle bir araya gelerek yaptıkları çalışmanın Türkiye'de tüketicilerin gelirlerinin her yıl yüzde 10 oranında artmaması halinde, araç satışının ciddi oranda yükselmesinin mümkün olmadığını ortaya koyduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

"Avrupa'da çevreye duyarlı motorlara vergi indirimi sağlanıyor. Türkiye'de ise tam aksine, yaşlı araçlara daha az vergi uygulanıyor. Bu vergi politikasının da etkisiyle, Türkiye'nin araç parkının yüzde 35'ini 16 yaş ve üzerindeki araçlar oluşturuyor. Bir anlamda, çevreye duyarlı,  daha modern araç kullanan tüketiciler yüksek vergi ödeyerek, çevreye daha çok zarar veren araçların sürücülerini finanse ediyorlar.

Türkiye'nin çevre konusundaki uluslararası taahhütlerini yerine getirebilmesi için, araç parkının gençleştirilmesi yönünde adımlar atması gerekiyor. Konunun can güvenliği kısmı da ayrı bir gündem maddesi. Üstelik, yaşlı araçların trafikten çıkarılmasına yönelik hurda araç teşviki, otomotiv sektörüne de canlılık getirecektir. Hurda teşvikinin uygulandığı 2003-2004 yıllarında, ayda 20 bin araç trafikten çıkarılırken, teşvik kalktığında bu sayı 2 binin altına düştü.  Daha önce de sıklıkla tekrarladığım gibi, bir otomobilin ömrünü tamamlama süresinin ve biçiminin belirlenmesi gerekiyor."

Bayraktar, daha az karbon salınımı üreten araçların vergi yoluyla teşvik edilmesinin, çevre dostu teknolojilerin yaygınlaştırılmasını, belli yaşın üzerindeki araçların trafikten çıkarılmasını, toplumsal bilincin yaygınlaştırılmasını da cazip kılacağınını dile getirdi.

Bayraktar, "Bu bağlamda, elektrikli araçların desteklenmesi, elbette çevreye uyumlu teknolojilerin gelişmesini sağlayacaktır. Ancak, sadece elektrikli araçlar değil, düşük emisyon oranına sahip tüm araçlar desteklenmelidir" dedi.

650 bin ziyaretçi bekleniyor

CNR Expo Fuar Merkezi'nde Uluslararası Motorlu Taşıt Üreticileri Derneği (OICA) akreditasyonuyla İstanbul Fuarcılık tarafından OICA ve Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) desteğiyle iki yılda bir gerçekleştirilen Auto Show'a bu yıl 650 bin ziyaretçi bekleniyor.

Bu yıl toplam 120 bin metrekare alana yayılacak fuara, aralarında Porsche, Ferrari, Maserati, Bentley, Citroen, Subaru, Infiniti, BMW, Land Rover, Aston Martin, Mini, Chevrolet, Kia, Lambroghini, Seat, Audi, Geely, Volkswagen, Ford, Opel, Honda, Hyundai, Renault, Dacia, Mazda, Mercedes-Smart, Chery, Nissan, Jaguar, Peugeot, Suzuki, Ssangyong, Mitsubishi, Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Lexus, Toyota, Proton, Volvo ve Skoda gibi markaların da yer aldığı 200'ün üzerinde firma katılıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.