17 °C

İstanbul Barosu yeniden ‘Kocasakal’ dedi

İstanbul Barosu'nda genel kurulun ikinci gününde gerçekleşen seçimi, mevcut baro başkanı ve Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Ümit Kocasakal kazandı

İstanbul Barosu yeniden ‘Kocasakal’ dedi

İSTANBUL - İstanbul Barosu Olağan Genel Kurulu'nun ikinci gününde gerçekleşen seçimi, mevcut baro başkanı ve Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Ümit Kocasakal kazandı.  

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen genel kurulda, baroya kayıtlı 32 bin 64 avukatın oy verme işlemi, saat 17.00 itibarıyla sona erdi.  

Resmi olmayan sonuçlara göre, mevcut baro başkanı ve Önce İlke çağdaş Avukatlar Grubu adayı Ümit Kocasakal, başkanlığı 2 yıl aradan sonra tekrar kazandı. Kocasakal'ın, yüzde 65,84'lük orana denk gelen 14 bin 435 oyla, "İstanbul Barosu tarihindeki en farklı oy oranı"nı yakalayarak başkanlığı kazandığı belirtildi.  

Katılımın yüzde 68,38 olduğu seçimde, baro yönetimi için yarışan Hukukun Üstünlüğü Platformu adayı Abdullah Arar; 2 bin 855, Özgürlükçü ve Demokrat Avukatlar Grubu Eşbaşkan adayları Ercan Kanar ve Yıldız İmrek; bin 763, Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Ali Rıza Kaplan; bin 502 ve Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Ayhan Erdoğan da bin 369 oy aldı.

Kocasakal'dan açıklama

İstanbul Barosu Olağan Genel Kurulu'nun ikinci gününde gerçekleşen seçimde 14 bin 435 oy alarak yeniden baro başkanlığını kazanan Ümit Kocasakal, "İstanbul Barosunu almak isteyenler olabilir ama İstanbul Barosu kimsenin yutamayacağı kadar büyük bir lokmadır" dedi.  

Seçimi kazanmayı asla bireysel bir zafer olarak görmediğini belirten Kocasakal, "Bu bir anlayışın, bir kimliğin, bir ilkenin de zaferidir. Ve bence bundan, Türkiye'de ilgili herkes bir sonuç çıkarmalı. Çünkü bu, dik durmanın, bir takım ilkelerden ödün vermemenin bir sonucudur. Bu, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesini ve ilkelerini, devletin ülkesiyle bölünmez bütünlüğünü açık bir vaziyette savunmanın bir sonucudur" diye konuştu.  

Kocasakal, 5 adaylı seçimde bir adayın oyların yaklaşık yüzde 66'sını almasının bir sonuca bağlanması gerektiğini söyleyerek, "Bu aynı zamanda bizimle ilgili açılan hukuksuz davalarda verilen gerçek beraat kararıdır. Ve hakkımızda yürüyen soruşturmalarla ilgili de takipsizlik kararıdır. Bu bir şey gösteriyor; İstanbul Barosu'nu almak isteyenler olabilir ama İstanbul Barosu kimsenin yutamayacağı kadar büyük bir lokmadır. Bu son derece önemlidir. İstanbul Barosu cumhuriyetin kalesidir" ifadelerini kullandı.   

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap