15 °C

İstanbul-Bursa arası deniz uçağıyla 18 dakikaya iniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, deniz otobüsünden sonra 'deniz uçağı'nı devreye soktu, Bursa-İstanbul arasındaki mesafe 18 dakikaya indi. Seferler 1 Nisan'da başlıyor.

İstanbul-Bursa arası deniz uçağıyla 18 dakikaya iniyor

 

 
 
Aysel YÜCEL
 
İSTANBUL - Yaklaşık iki ay önce BUDO markası ile Bursa-İstanbul arası deniz yolcu taşımacılığını başlatan Bursa Büyükşehir Belediyesi, aynı rotada yeni bir yatırıma imza attı. Belediye'ye  bağlı Burulaş, 'deniz uçağı' ile yolcu taşımacılğı yaparak Bursaİstanbul arasını 18 dakikaya indirecek.  1 Nisan'da ilk yolcuklarını taşıyacak olan uçak, her gün sabah ve akşam Gemlik-Haliç arasında düzenli sefer yapacak. Burulaş'ın deniz uçağı seferlerinin tanıtımı dolayısıyla Haliç'teki iskelede basın toplantısı düzenlendi.  Toplantıda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın İstanbul ile entegrasyonunu çok önemsedikleri için bu hizmeti sunduklarını ifade etti. Altepe ayrıca, İstanbul'un yoğun nüfusu ile kendileri için fırsat sunan büyük bir pazar olduğunu belirterek, "Bursa'yı İstanbulluların gelip dinlenebileceği ve nefes alabileceği bir kent olarak planlıyoruz" dedi. Altepe, İstanbul ve Bursa'nın yakınlaşması için her alanda çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Altepe, seferlerin Bursa sanayisine ve turizmine önemli katkılar yapmasını beklediklerini dile getirdi.
 
Yeni destinasyonlar ve uçaklar yolda
 
Toplantı sonrası DÜNYA'nın sorularını yanıtlayan Recep Altepe, ilk etapta tek uçakla sefere başlanacağı, talebe göre yeni uçakları devreye sokacakları bilgisini verdi. Hizmette olan deniz uçağını Seebird firmasından kiraladıklarını aktaran Altepe, uzun vadede farklı şehirlere de sefer düzenleyebileceklerini söyledi. Altepe, deniz uçağı hizmetinin özellikle Bursa'da fabrikaları olan büyük yabancı şirketlerin işine yarayacağını belirterek, Bosch gibi bu firmaların günlük 30 misafiri olduğunu ve bunların deniz uçağını kullanmasını beklediklerini kaydetti.
 
18 dakikada uçmanın bedeli 100 TL
 
Deniz uçağı 19 yolcu kapasitesine  sahip. Bilet fiyatı ise 100 TL. Biletler "www.burulas.com.tr" adresinden ya da "444 99 16" numaralı telefon aracılığıyla alınabilecek. Uçağa, Haliç'teki Kadir Has Üniversitesi Caddesi'ndeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Tesisleri'nin yanındaki iskeleden ve Gemlik Limanı'ndan binilecek. Uçaklar, salı günü dışında haftanın 6 günü, Haliç'ten sabah 08.30 ve akşam 18.00'de, Gemlik'ten ise sabah 09.15, akşam 18.45'te havalanacak.
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.