İstanbul depremi ne zaman olacak? Naci Görür: Uzatmaları oynuyoruz!

İstanbul depremi ne zaman olacak? Kahramanmaraş'taki büyük depremlerin ardından akıllarda bu soru var. Prof. Dr. Naci Görür'e göre "artık uzatmaları oynuyoruz."

Haber Merkezi
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye, 9 saat arayla Kahramanmaraş merkezli iki depremin ağır yıkımıyla mücadele ederken can kaybı da artıyor. 

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, TV100 televizyonunda katıldığı programda dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Görür, beklenen İstanbul depremiyle ilgili olarak "Artık uzatmaları oynuyoruz" dedi.

Görür'ün açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"- Türkiye’de deprem rejimi, jeolojik yapısı 13 milyon sene önce başladı ve daha milyonlarca sene devam edecek. 13 milyon senedir bu depremler geliyor ve devam edecek. Bu doğanın gerçeğini ülkemizde değişmez bir gündem olarak almalıyız.

- Bizde ne halk ve yöneticiler depremi gündemlerine almıyorlar. Depremi konuşmamakla duymamakla sorunun çözüldüğünü sanıyorlar.

- Depremin bize verdiği zararları azaltmak Japonya, ABD, Meksika gibi mümkün. Orada bu deprem olduğunda tesadüfen birkaç kişi ölmesine rağmen bizde binlerce kişi ölüyor. Başka ülkelerde afet görünümünde olmayan depremler bizde afet yaratıyor.

- 20 senede içinde biz tüm Türkiye’yi depreme dirençli hale getiririz. Biz daha 20 seneye İstanbul’u depreme dirençli hale getiremedik. Çünkü irade yok. Halkta ve yöneticilerde, siyasilerde irade yok. Şu an 99’ları yaşıyoruz gibi geliyor. O zaman da ‘herkes 99 bir milattır, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ diye bağırıyordu. Bakın işte oldu, her şey eski gibi, aynı acılar, aynı sahneler, aynı konuşmalar…

Yapılması gerekenleri sıraladı

İstanbul’u depreme hazırlayacaksak ilk yapmamız gereken yapı stoğu. Yapı insanların başına çökmemesi, öldürmemesi lazım. Bunlar bir ölçüde yapıldı. Hangi semtlerde binalar riskli araştırması yapıldı. Bunların yıkıp yapmak, güçlendirmek lazım.

İstanbul depremi ne zaman olacak?

99 senesinden itibaren her an olmak kaydıyla 30 yıl içinde depremin olma olasılığı yüzde 62. Biz 23 yılını geçirdik. Yüzde 62 olasılık, 70’lere çıktı. Artık uzatmaları oynuyoruz. Bunun bir prezisyonu var, artı-eksi 15 sene var."

Bu konularda ilginizi çekebilir