İstanbul metrosunda ATM'ler yeniden aktif!

İstanbul’un Anadolu ve Avrupa Yakası'ndaki metro istasyonlarında bulunan banka ATM'leri ocak ayında kaldırılmıştı. Aynı ay çıkılan ihale sonucu mayıs ayında tekrar yerlerine konulan ATM'ler geçtiğimiz haftadan itibaren aktif hale getirilmeye başladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

EMRE ESER- DÜNYA ONLİNE

Ocak ayında yapılan ihale sürecinin ardından teker teker bulundukları metro istasyonlarından kaldırılan ATM'ler tekrar yerlerine yerleştirilmesinin ardından geçtiğimiz hafta itibari ile vatandaşların hizmetine yeniden girdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından mayıs ayında istasyonlara önce kabinler yerleştirildi. Kabinlerin montajının ardından bankamatik cihazlarını yerleştirecek olan diğer birimler boş kabinlerin içerisine bankaların ATM cihazlarını koymaya başladı. Cihazların aktif hale getirilmesi ise bir ayı buldu.

İlk olarak Taksim gibi merkezi yerlerdeki ATM cihazları aktif hale getirilirken kısım kısım diğer metrolardaki cihazlarda kullanıma girdi.

Ancak metrolardaki ATM cihazlarının yüzde yüz aktifleştirilmesi tamamlanmadı. Önümüzdeki hafta içerisinde cihazların tamamının vatandaşların hizmetine girmesi bekleniyor.

Düzen geldi

Önceki halinde istasyonların farklı noktalarında düzensiz biçimde konumlandırılan para çekme cihazları yeni düzeninde tek bir noktada ve hepsi bir arada olarak kullanıma sunuldu. Ayrıca, bazı duraklardaki bankalar değişirken bazı duraklarda bulunan banka sayısı da arttı.

İhale süreci

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir iştiraki olan Metro AŞ’nin açtığı ATM parkuru ihalesi için Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Halkbank, Akbank arasında kıyasıya bir rekabet yaşanmıştı. Metro AŞ, ihale yapılan güzergahı 5’e böldü.

Ana arter duraklarla yolcu sayısı az olan durakları birlikte birer paket haline getirilerek bankacılar tarafından ‘dengeli’ dağılım olarak değerlendirilen bir sistemle sunuldu. İhale açık artırma usulüyle yapılınca fiyatta 3 sene önceki bedellerin 2 katına ulaşılan duraklar oldu.
En çok kıran kırana fiyat rekabetinin yaşandığı durak unvanı ise Marmaray ile de birleşen Yenikapı. Bankacılar, genel olarak Avrupa Yakası'ndaki rakamların Anadolu Yakası'ndan daha yüksek seviyelere çıktığını kaydetti. Anadolu Yakası'nda ise en gözde hat Kadıköy- Kartal. Verilen bilgiye göre en düşük kiralama fiyatı 180 bin TL/yıl, en yüksek fiyat 650 bin TL/yıl oldu.

Bu konularda ilginizi çekebilir