8 °C

İstanbul rahatladı, yurt karlar altında

İstanbul'da kar yağışı etkisini kaybetmeye başladı. Eğitime bir gün ara verilmesi trafiği önemli ölçüde rahatlattı.

İstanbul rahatladı, yurt karlar altında

 

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, kentte dün sabah saatlerinde başlayan ve başta trafik olmak üzere, İstanbullular'ın mağdur olmasına yol açan kar yağışı etkisini kaybetti. Okulların tatil edilmesi ve vatandaşların toplu taşımaya yönelmesi nedeniyle şehir en sakin sabahlarından birini yaşadı.  Türkiye'nin geri kalan bölgelerinde ise kar yağışı etkili olmaya devam ediyor. Bir çok köy yolu ulaşıma kapanırken Anadolu kentleri beyaz örtüye büründü. 
 
Soğuk hava ve fırtınanın nedeniyle sıcaklık 13 derece birden azalırken, soğuk hava 25 Aralık Salı gününe kadar sürecek. Kentte, hafta başına kadar sulu kar ve hafif kar yağışı devam edecek, gece ve sabah erken saatlerde buzlanma ve don hadiseleri görülebilecek.
 
Trafik rahat
 
İstanbul'da eğitime bir gün ara verilmesi trafiği de önemli ölçüde rahatlattı.  Kentte, şu an itibariyle toplu ulaşım sisteminde herhangi bir aksama yaşanmıyor.
 
Çok sayıda İstanbullu'nun inerek yürümeyi tercih ettiği metrobüs de dün yaşananların aksine bugün seferlerini düzenli olarak sürdürüyor. Sokakta yaşayan 305 vatandaş da Sarıyer Metin Oktay Spor tesisinde misafir ediliyor.
 
1300 personel çalıştı
 
Karla mücadele ekipleri, sabaha kadar ana arterler ve yolların katılım kavşaklarında tuzlama çalışmaları yaptı. Kentte sabaha kadar 250 araç, bin 300 personel tuzlama ve kar kürüme çalışması yaptı. Çalışmalarda 2 bin 788 ton tuz, 40 ton solüsyon kullanıldı.
 
 
İç bölgeler kar yağışlı olacak
 
Yurdun kuzey, iç ve doğu kesimleri yağışlı geçecek. Yağışlar, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz'in kıyı kesimlerinde genellikle yağmur ve sağanak, iç bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. 
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde görülecek yağışların; Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz'in kıyı kesimlerinde genellikle yağmur ve sağanak, iç bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Bolu, Karabük, Muş, Bitlis, Hakkari çevrelerinde yer yer yoğun kar; Zonguldak, Bartın, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. 
Hava sıcaklığının, kuzey ve iç kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor. 
Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette; Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz ve Güney Ege Kıyıları'nda kuvvetli (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor. 
 
Meteoroloji uyarıyor
 
Yağışların, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Bolu, Karabük, Muş, Bitlis, Hakkari çevrelerinde yer yer yoğun kar; Zonguldak, Bartın, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (yerel su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. 
 
 
Bu sabah ve gece saatlerinde Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı beklendiğinden başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. 
 
 
Rüzgarın; Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz ve Güney Ege Kıyıları'nda kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekecek. 
 
Bazı illerde hava durumu
 
Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak: 
İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı (2) 
ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı (2) 
İZMİR: Parçalı bulutlu (7) 
ADANA: Parçalı, çok bulutlu ve sağanak yağışlı (12) 
ANTALYA: Parçalı bulutlu (16) 
SAMSUN: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (9) 
VAN: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı (5) 
ERZURUM: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı (1) 
DİYARBAKIR: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, öğleden sonra ve akşam saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. 
 
Bölgelerde hava durumu
[PAGE]
Bölgelerde hava durumu
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak: 
MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu (İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik) aralıklı kar yağışlı geçecek. Kar yağışının sabah saatlerinde Kocaeli, Sakarya, Bilecik çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 
EGE: Parçalı, iç kesimleri çok bulutlu, sabah saatlerinde Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinin aralıklı kar yağışlı geçecek. Rüzgarın; bölgenin güney kıyılarında, kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden kuvvetli (30-50 Km/Saat) esmesi bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülecek. 
AKDENİZ: Parçalı, doğusu çok bulutlu, Adana, Osmaniye, Mersin ve Hatay çevreleri sağanak, Kahramanmaraş ve çevresinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 
İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, kuzey ve doğu kesimlerinin aralıklı kar yağışlı geçecek. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek. 
BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevrelerinde yer yer kuvvetli olmak üzere bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda genellikle yağmur ve sağanak, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yer yer karla karışık yağmur, bölgenin iç kesimlerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarında yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile zamanla Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 
DOĞU ANADOLU: Güney ve batısı ile akşam ve gece saatlerinde bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kar yağışının Bitlis, Muş, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı görülecek. 
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı, çok bulutlu ve bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, öğleden sonra ve akşam saatlerinde Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şanlıurfa'nın kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.
 
 
 
(AA - ANKA)
 
 
 
 
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.