11 °C

İstanbul'da kaçak 'cep' operasyonu

Kaçak cep telefonu operasyonunda gözaltına alınan 4 şüpheli serbest bırakıldı

İstanbul'da kaçak 'cep' operasyonu

İSTANBUL - İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce düzenlenen bir operasyonda, 2 bin 700 kaçak cep telefonu ile 14 bin 380 telefon aksesuarı ele geçirildi.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, cep telefonu kaçakçılığının önlenmesine yönelik, 10 Ağustos 2008'de, Fatih ve Zeytinburnu ilçelerindeki 2 ayrı adreste arama yapıldı. Aramalarda, yasa dışı yollardan Türkiye'ye sokulduğu anlaşılan toplam 2 bin 700 cep telefonu ile 14 bin 380 cep telefonu aksesuarı ele geçirildi.

Kaçak cep telefonu aksesuarları arasında, 5 bin 695 cep telefonu bataryası, 4 bin 265 cep telefonu USB kablosu, 3 bin 930 cep telefonu kulaklığı, 440 anten ve 50 cep telefonu ekranı bulunduğu belirtildi.

İhbar üzerine yapılan takibin ardından düzenlendiği öğrenilen operasyonda, Fatih'te M.D. ve O.T, Zeytinburnu'nda da A.G ve S.İ adlı şüphelilerin gözaltına alındığını kaydedildi. Adliyeye sevk edilen şüpheliler serbest bırakıldı. Şüphelilerden M.D ve O.T hakkında adli kontrol kararı alındığı öğrenildi.

Polis yetkilileri, ele geçirilen kaçak cep telefonlarının piyasa değerinin 1 ile 1,5 milyon YTL civarında olduğunu ifade ederek, bu ürünlerin Çin ve Hong Kong'dan getirildiğinin tespit edildiğini bildirdiler.

Piyasaya sürülebilmesi için bu cep telefonlarına eski telefonların IMEI numaralarının klonlandığının belirlendiğini anlatan yetkililer, bu kaçakçılıktan devletin yaklaşık 400 bin YTL'lik vergi kaybına uğradığını söylediler.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap