11 °C

İstanbul'da kar yağışı başladı

İstanbul gece yarısından sonra kar yağışı ve fırtınanın etkisi altına girdi. Sabahın ilk saatlerinden itibaren etkisini artıran rüzgar ve kar yağışı, hem kara hem de deniz ulaşımını zora soktu. Üsküdar, Altunizade mevkiinde her 2 yönde de trafik durma nok

İstanbul'da kar yağışı başladı

Kentte etkili olan soğuk hava ve yağmurun ardından, dün gece yüksek kesimlerde kar yağışı başladı. Yeni yıl öncesi ilk karı gören İstanbullu için trafik çilesi de ikiye katlandı. Dün olduğu gibi bugünde İstanbullular, deniz seferlerinde iptallerle güne başladı.  

İDO'nun 07.30 Bandırma-Yenikapı-Bostancı, 08.00 Bursa-Armutlu-Yenikapı-Kadıköy ve 09.00 Bursa-Yenikapı-Kadıköy deniz otobüsü seferleri olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edilirken, kara yolunda da özellikle D-100 Karayolu ve TEM Otoyolu Edirne istikametinde trafik yoğunluğu yaşanıyor. Üsküdar, Altunizade mevkiinde her iki yönde de zaman zaman trafik durma noktasına geliyor.

Devam eden kar nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşarken, ana arterlerde ve ara yollarda trafik yoğunluğu oluştu. 

Karla mücadele ekipleri buzlanma ve trafik aksaklığı yaşanmaması için tedbir alırken, il genelinde hasarlı trafik kazaları meydana geldi.

BUDO'da sefer iptalleri:

Bursa Deniz Otobüsleri'nin (BUDO) bazı seferleri de olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi. 

Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliğinden (BURULAŞ) yapılan açıklamaya göre, saat 09.00'daki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Kabataş), 09.30'daki Armutlu (İhlas)-İstanbul (Kabataş) ile 10.45'teki İstanbul (Kabataş)-Bursa (Mudanya) seferleri, elverişsiz hava koşulları dolayısıyla programdan kaldırıldı. 

Aynı gerekçeyle saat 07.00'deki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Kabataş) ve 08.00'deki İstanbul (Kabataş)-Bursa (Mudanya) seferleri de gerçekleştirilemedi. 

İstanbul'da önlem

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, kar yağışına karşı önlemlerini aldığı bildirildi.

Belediyeden yapılan açıklamada, kış hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları çerçevesinde 80'i birinci öncelikli olmak üzere 308 güzergahta yaklaşık 4 bin kilometre uzunluğundaki yol ve meydanlarda çalışmaların tamamlandığı kaydedildi.

Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığının, 2014-2015 kış sezonu için aralarında "kar kaplanı"nın da bulunduğu 4 bin 815 personel ile 1028 araç ve iş makinesiyle çalışma yürüteceği bildirilen açıklamada, belediyenin depolarında 209 bin ton tuzun hazır bekletildiği ifade edildi. 

Köy yollarını açmak için görev bölümü yapıldı

İlçe belediyelerine ihtiyaç durumunda tuz takviyesi yapılacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"64 ayrı noktada ise 1385 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde ise saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı tüm birimler ile ihtiyaç halinde hizmet veren şirketlerden araç ve personel desteği sağlanacak. AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye,  45 adet afet müdahale ve kurtarma aracı ve 1058 personeliyle katılacak. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal meydanlarında, 223 personel ve 38 araçla çalışma yapacak."

Atık Yönetimi Müdürlüğünün de 613 durak, 207 üst geçit ve alt geçit ile 7  çöp aktarma istasyonu, işleme tesisleri ve depo sahası yollarında 616 personel ve 71 araçla görev yapacağı ifade edilen açıklamada, " İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 147 traktörkar kürüme ekibi, muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı" denildi. 

Açıklamada, AKOM'da Zabıta Daire Başkanlığı, İSKİ, İETT, İGDAŞ, İSFALT, Trafik Müdürlüğü, Sağlık Daire Başkanlığı, Beyaz Masa, BEDAŞ, AYEDAŞ, Karayolları ile Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin de görev yapacağı kaydedildi. 

Çalışmalar için İstanbul 9 bölgeye ayrıldı

Olumsuz hava koşullarıyla mücadele çalışmaları için İstanbul'un 9 bölgeye ayrıldığı bildirilen açıklamada, metrobüs yolunun sürekli ulaşıma açık tutulacağı belirtildi. 

Ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen BEUS (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) ile buzlanma noktalarının 3 saat önceden tespit edileceği vurgulanan açıklamada, "Ekipler 30 dakika arayla belirtilen yerlerde kürüme ve tuzlama çalışması yapacak. 52 kilometre uzunluğundaki metrobüs yolu sürekli ulaşıma açık bulundurulacak. Kritik kavşaklarda 50 adet kurtarıcı ve çekici 24 saat esasına göre yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletilecek" ifadeleri kullanıldı. 

kar_istanbul.jpg

İBB, sabahın ilk saatleri için uyarmıştı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin hava tahmin raporlarına göre; İstanbul'un dün gece yarısından sonra kar yağışı ve fırtınanın etkisi altına gireceğini bildiren İBB, İstanbul'da bugün öğleden sonra hava sıcaklığının hissedilir derecede azalacağını, sabahın ilk saatlerinden itibaren rüzgarın 70-90 km/saat eseceğini, yağışın karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağını belirtti.

Kıyı Ege, Uşak ve Antalya'da kuvvetli yağış 

Öte yandan Kıyı Ege, Uşak ile Antalya'nın bazı ilçelerinde kuvvetli yağış bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada İzmir, Manisa, Aydın ve Uşak ile Antalya'nın Manavgat, Serik, İbradi, Akseki, Alanya, Gazipaşa'da yer yer kuvvetli yağış bekleniyor.

Muğla çevrelerinde de etkili olması beklenen yağışla ilgili ani sel, su baskını ve çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması istendi.

Yağışların söz konusu illerde yarın akşama kadar etkili olacağı kaydedildi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.