25 °C

İstanbul'da son 5 yılın en düşük enflasyonu

İstanbul'da toptan eşya fiyatlarındaki artış nisan ayında yüzde 0.75 oldu.

İstanbul'da son 5 yılın en düşük enflasyonu

İSTANBUL - İstanbul'un enflasyonu nisan ayında perakende fiyatlarda bir önceki aya göre yüzde 2.51 oranında artış gösterirken, toptan eşya fiyatlarındaki artış yüzde 0.75 düzeyine ulaştı. Söz konusu bu oran nisan ayları itibariyle son beş yılda gerçeklesen en düşük enflasyon oranı oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) nisan ayı enflasyon verilerini açıkladı. İstanbul Ticaret Odası'nca İstanbul ili için hazırlanan 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi'ne göre perakende fiyatlar yüzde 2.51, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi'ne göre toptan fiyatlar yüzde 0.75 oranında artış gösterdi.

İstanbul Ticaret Odası'nca hazırlanan fiyat indekslerinin 2011 yılı Nisan ayının bir önceki yılın aynı ayı ile mukayesesinde perakende fiyatlar yüzde 4.63, toptan fiyatlar yüzde 12.95 oranında artış kaydettiği belirlendi. Söz konusu indekslerde 24 aylık serilerden oluşan yıllık ortalama artış hesabına göre 2011 yılı Nisan ayında 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi yıllık ortalama yüzde 7.86, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yıllık ortalama yüzde 11.42 oranında artış gösterdi.

Perakende fiyatlarda artış %2.51

2011 Nisan ayında perakende fiyatlarda yüzde 2.51 oranında artış yaşandı. Söz konusu bu oran nisan ayları itibariyle son beş yılda gerçeklesen en düşük enflasyon oranı oldu. Giyim harcamaları ile sağlık-kişisel bakım, ulaştırma - haberleşme, konut ve gıda harcamaları gruplarındaki fiyat artışları genel fiyat seviyesini arttırıcı, ev eşyası ile kültür-eğitim ve eğlence grupları azaltıcı yönde etki etti. Söz konusu indeksin nisan ayı itibariyle yıllık değişim oranı, bir önceki yılın aynı ayına göre azalarak yüzde 4.63 olarak gerçekleşti.

En fazla artış kadın elbisesinde gerçekleşti

Geçinme indeksinde yer alan 105 madde fiyatında artış görüldü. Shopping Fest kampanyası ile giyim sektöründe indirimler uygulanmasına rağmen yeni sezon ürünlerin nisan ayında piyasaya sunulmasıyla giyim harcamaları grubunda önemli fiyat artışları gerçekleşti. Kadın giyimi grubunda yer alan elbise, yüzde 90,88 oranıyla fiyatı en fazla artan madde oldu.

Elbiseyi yüzde 80,31 oranıyla giyim harcamaları grubunda yer alan etek, yüzde 76,24 ile tayyör, yüzde 68,08 ile erkek takım elbisesi izledi.

Nisan 2011 itibariyle mevsimsel özellik nedeniyle erik yüzde 54,97 oranıyla yıllık bazda fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu.

Fiyatları yıllık bazda en fazla artan diğer maddeler ise yüzde 54,15 ile basma kumaş, yüzde 52,79 ile balık ve yüzde 52,32 ile poplin kumaş olarak sıralandı.

Üretim fazlası soğan fiyatını düşürdü

Nisan ayında indekste toplam 38 madde fiyatında azalış görüldü.

Yaş kuru sebze ve meyve indeksinde yer alan ve mevsimsel özelliklere bağlı olarak ürün fazlalığı yaşanan bakla yüzde 34,92 ile fiyatı en fazla düşen madde oldu.

Bakla fiyatındaki azalışı, yüzde 23,90 ile taze fasulye, yüzde 21,70 ile maç giriş bileti ücreti ve yüzde 20,80 ile buzdolabı izledi.  

Nisan 2011 itibariyle soğan, üretimdeki artışa bağlı olarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,94 oranıyla fiyatı en fazla azalan madde oldu.

Fiyatı azalan diğer maddeler; yüzde 37,33 ile şehir şebeke suyu ücreti, yüzde 24,08 ile kıvırcık salata ve yüzde 19,16 ile buzdolabı olarak sıralandı.

Öte yandan, toptan fiyatlar, nisan ayında yüzde 0,75 oranında artış gösterdi. Madenler, inşaat malzemeleri ve kimyevi maddeler gruplarındaki azalışlara rağmen, gıda maddeleri, mensucat ile yakacak ve enerji maddeleri gruplarındaki fiyat artışları genel fiyat seviyesi üzerinde etken oldu. Söz konusu indeksin nisan ayı itibariyle yıllık değişim oranı, bir önceki yılın aynı ayına göre artarak yüzde 12.95'e yükseldi.