6 °C

İşte CHP'nin vaatleri

Kılıçdaroğlu, CHP'nin seçim bildirgesini açıkladı.

İşte CHP'nin vaatleri

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimi için hazırladığı Seçim Bildirgesini genel merkezde düzenlenen toplantıda açıkladı.

Ekonomi politikaları

'Ekonomide üç sacayağımız var' diyen Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Birincisi güçlü bir sosyal devlet istiyoruz.  İkinci ayağımız istikrarlı bir büyüme istiyoruz. Sıcak paraya teslim olan bir ekonomi istemiyoruz. İstikrarlı, kendine güvenen, özgüveni olan bir ekonomi istiyoruz. Sıcak paraya teslim olmamış, kendi iç dinamikleriyle büyümeyi sağlayan, uluslararası piyasaya açılan, dünyadan kopmamış, dünya için markalar yaratmış bir ekonomi istiyoruz. Üçüncü ayağımız rekabetçi bir ekonomi istiyoruz. Üretirsek bunların hepsi olacak. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir siyasi parti bir hedef koydu, yüzde 7 büyüme, Doğu, Güneydoğu için yüzde 9 hedefi koyduk. Bütün köşe yazarları, 'iddialı hedef' dedi. Evet, biz iddialıyız."

Her yıl 800 bin istihdam

Kılıçdaroğlu, her yıl 800 bin kişiye iş imkanı sağlayacaklarını söyledi. Teşvik Uygulama Müsteşarlığını kuracaklarını bildiren Kılıçdaroğlu, iş adamlarının teşvik almak için yaptığı bürokratik işlemlerin farklı kurumlara değil, tek bir müsteşarlığa başvurmasını sağlayacaklarını söyledi.

İş adamları bürokrasiden şikayet etmeyecek

"İş adamının önündeki bütün engelleri kaldıracağız, yeter ki sen yatırım yap arkadaş, istihdam yarat, önündeki engelleri kaldıracağız" diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'de bürokrasiden şikayet eden iş adamını bırakmayacağız. Biz iş adamlarımız, Mısır'a gitti, niye Mısır'a gidiyorlar? Türkiye'de toprak mı kalmadı, fabrika yeri mi yok? Ürünlerini satamıyorlar mı? Buradan söz, Mısır'ın sağladığı bütün olanakların daha fazlasını Türkiye'de sağlayacağız. Onlar Doğu, Güneydoğu'ya gelsinler, yatırım yapsınlar, istihdam yaratsınlar yeter ki gerekirse vergi dahi almayacağız.

KOBİ'lere 0 faizli kredi

KOBİ'lere, sıfır faizli kredi vereceğiz. Ne kadar vergi veriyor, ne kadar sosyal güvenlik primi ödüyor, diyelim 100 lira. 100 lira öderse bir yıl sonra bankadan 100 lira sıfır faizli kredi alacak. Yatırım yapacak, istihdam yaratacak, bu proje Türkiye'yi ayağa kaldıracak projelerden birisidir. İşveren vergisini ödeyecek, primini ödeyecek, nasıl olsa kredi olarak alacağım diye. Böylelikle devletin vergi, prim tahsis edemiyorum olayı kalmayacak. Her seferinde uygulanan politikalar nedeniyle borç batağına batıp da vergisini, sosyal güvenlik primini ödemeyen iş adamı için 2 yılda bir mali af da çıkamayacak. Ne kadar vergi verir, ne kadar sosyal güvenlik primi ödersem o kadar çok kredi alacak."

Cumhuriyet tarihinin en büyük bürokratik operasyonu

Kılıçdaroğlu, Gelir İdaresi Başkanlığını da bağımsız, özerk bir kurum haline getireceklerini, tüm sosyal güvenlik primlerinin de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından toplanacağını belirterek, "Cumhuriyet tarihinin en büyük bürokratik operasyonunu başlatacağız. Milyonlarca kağıdı tedavülden kaldıracağız. İş adamı vergisini vergi dairesine, primlerini sosyal güvenlik kuruman verir. Bunun akılla bağdaşır yönü var mı?" dedi.

İş adamlarının değişik kurumlara birden fazla beyanname verdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, bu projeyle bürokraside Cumhuriyet tarihinin de en büyük tasarrufunu gerçekleştireceklerini vurguladı.

Kılıçdaroğlu, "Gelir İdaresi Başkanlığı, millete hizmet eden, vergileri adil toplayan, bürokrasiyi kaldıran, güçlü, tutarlı, herkesin saygı duyduğu bir idare haline gelecek. Oradan, siyasi otoriteyi kaldıracağız. Başkanlık, sadece vergileri toplayacak, kuralları koyacak" diye konuştu.

Finansal İstikrar Kurumu kurulacak

CHP'nin iktidarında Finansal İstikrar Kurumunu kuracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, ekonominin daha yakından ve sağlıklı izlenmesini, istikrarın hakim olmasını sağlayacaklarını aktardı. Kılıçdaroğlu, TBMM'de başkanının muhalefet partisinden olduğu Kesin Hesap Komisyonu'nu kuracaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Biz gideceğiz o muhalefet partisine hesap vereceğiz. Çünkü bizim alnımız ak" dedi.

Kılıçdaroğlu, 2B arazilerinde yaşanan sorunun da CHP iktidarında çözüleceğini belirtti. CHP ile iktidar partisinin dünyaları arasında siyahla beyaz kadar fark olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Orman köylüsüne satıyorsunuz yıllardır babadan, dededen kullandığı yeri. Biz orman köylüsüne parasız vereceğiz aramızdaki fark bu" dedi.

Mayınlı araziler topraksız köylüye

Konuşmasında Doğu ve Güneydoğu'daki mayınlı arazilerin mayınlardan arındırılacağını da bildiren Kılıçdaroğlu, "Mayından arındıracağız ve cumhuriyet tarihinin yapamadığı bir reformu yapacağız, toprak reformu diye topraksız köylüye vereceğiz o arazileri" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, dokuz yıldır en büyük mağduriyeti yaşayan kesimlerden birinin de köylüler olduğunu ifade ederek, "Çiftçi kardeşlerim unutmasınlar mazotu 1,5 lira yapacağız. Bu söz CHP'nin sözüdür" dedi.

Taksi esnafının sorunlarına da çözüm üreteceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, sürücü ve yolcuyu cam bölme nedeniyle ayıran daha güvenli araçlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, aracını yenilemek isteyen taksi esnafına bir defaya mahsus olarak KDV ve ÖTV alınmayacağı sözünü verdi.

Kılıçdaroğlu, Fiskobirlik'in yeniden ayağa kaldırılacağını, Karadeniz'de fındık borsası kurulacağını kaydetti.

Nükleer santralde referanduma gideceğiz

Nükleer santrallere de değinen Kılıçdaroğlu, "Biz nükleer santrallerin yapımı için halka gideceğiz, referandum yapacağız. Halk ne derse ona karar vereceğiz" dedi.

Aile Sigortası Projesi

Kılıçdaroğlu, Aile Sigortası Projesinde paranın kadının banka hesabına yatırılacağını ve kadınların ekonomik açıdan güçlenmesinin sağlanacağını belirtti.

CHP iktidarında ilk iki ay içerisinde Aile Sigortası Kurumu Kanunu tasarısını parlamentoya sevk edeceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, ardından da yoksulluk envanteri çıkaracaklarını söyledi.

Taşerona son vereceğiz

Taşeron uygulamasına son vereceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu,  "Sadece taşeron işçiliği değil, '4/B, 4/C ucubesini de kaldıracağız. Bakıyorsunuz iki kişi yan yana çalışıyor bir kamu kuruluşunda, birisi kadrolu, diğeri 4/B'li. Neymiş? 11 ay çalışıyor. Bir ay işine son, ertesi yıl yeniden bir sözleşme, tekrar aynı sistem devam. Aynı işi yapıyorlar, niye aynı parayı almıyorlar? Niye aynı güvencelere sahip değiller?Bu uygulamaya da son vereceğiz. Kurallar herkes için eşit olmalı. Mademki eşitlikten yana bir toplumuz, o zaman insanlar arasına fark koymayacağız."

Sanayi bölgelerine meslek okulları

Kılıçdaroğlu, organize sanayi bölgelerine yatılı meslek liseleri kuracaklarını da belirterek, nitelikli ara eleman ihtiyacının böylelikle karşılanacağını belirtti. Kılıçdaroğlu, "Bu okullara kaydını yaptıran öğrenci kaydını yaptığı günden itibaren sosyal güvenlik kapsamında olacak. Mezun oluncaya kadar staj süresi dahil sosyal güvenlik primlerini devletin kendisi ödeyecek. Böylece bu okullara girişi özendireceğiz" diye konuştu.

Askerlik süresini indirerek tasarruf sağlayacağız

Konuşmasında CHP'nin askerliğe yönelik projesini de anlatan Kılıçdaroğlu, askerliği önce dokuz aya ardından aşamalı olarak da altı aya indireceklerini ifade etti. Kılıçdaroğlu, "Bize diyorlardı ya 'kaynak nereden bulacaksınız' diye, 15 ay süren askerliği dokuz aya indirdiğimizde dokuz aya inen askerliği de aşamalı olarak altı aya indirdiğimizde ortaya çıkan tasarrufu düşünün. Bu tasarruf üretime gidecektir. Bu tasarruf istihdama gidecektir. Bu tasarruf Aile Sigortası'na gidecektir. Bu tasarruf Türkiye'de fabrikaların bacalarının tütmesine yol açacaktır. Biz akılcıyız, parayı nerede, ne zaman kullanacağımızı çok iyi biliriz" dedi.

Seçim barajı milli irade hırsızlığıdır

Geçen hafta genel seçimlerde yüzde on barajı olmasının getirdiği bir kriz yaşandığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Düşünün, ben bir siyasal partiye oy veriyorum, ama o siyasal partiye verdiğim oy dolayısıyla o siyasal parti milletvekili çıkaramıyor, barajı aşamadığı için. Benim oyumla başka bir siyasi parti milletvekili çıkarıyor. Buna da milli irade deniyor. Bunun adı, Türkçesi milli irade hırsızlığıdır, bu hırsızlığa izin vermeyeceğiz.

Yüzde 10 seçim barajını kaldırmak Cumhuriyet Halk Partisinin boynunun borcu olacak, bunu kaldıracağız."

Kılıçdaroğlu, 12 Eylül döneminin getirdiği Siyasal Partiler Yasası'nı da değiştireceklerini, lider sultasını kaldıracaklarını, normal vatandaşın kendi milletvekilini seçmesinin yollarını açacaklarını kaydetti.

Sivil toplumu güçlendireceğiz

Demokrasi ve özgürlük derken sivil toplumun unutulmaması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, sivil toplumda kısıtlayıcı olmayacaklarını, destekleyici olacaklarını ve bu örgütlerin önünü açacaklarını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, TBMM'nin ihtisas komisyonlarında her yasa görüşülürken o yasayla ilgili düşünceleri olan tüm sivil toplum kuruluşlarını davet edeceklerini ve onların görüşlerini alacaklarını belirterek, böylece yasanın sadece TBMM çatısı altında oluşup bitmeyeceğini sivil toplumun da görüşünün alınarak toplumun desteğiyle çıkmış olacağını bildirdi.

HSYK'da değişiklik

Güçler ayrılığı ilkesinin  çok önemli olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, önce Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu değiştireceklerini ve Yargıçlar Kurulu oluşturacaklarını söyledi.

Bu kurulda, bakanın ve müsteşarın, yani siyasi otoritenin yeri olmadığını belirten Kılıçdaroğlu,Yargıçlar Kurulunun, Teftiş Kurulunun bağlandığı bir otorite haline geleceğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, "Siyasi otorite yargıçları denetlemeyecek. Daha bağımsız, daha özgür bir yapı sağlayacağız. Yargıçlar Kurulunun ayrı bir bütçesi olacak. O bütçesiyle yola çıkacak. O bütçesini yasaların öngördüğü şekilde harcayacak. 'Maliye Bakanı bana izin verir mi vermez mi?' diye bir kaygı içerisine girmeyecek. Tam özgür, özerk, kamu vicdanını tam yansıtan bir yargıyı ayağa kaldıracağız" diye konuştu.

Adalet Akademisi kuracağız

Hedeflerinden birisinin de Adalet Akademisi olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, bu akademiyi de Yargıçlar Kuruluna bağlayacaklarını bildirdi. Sınavla seçilen yargıçların orada eğitileceğini belirten Kılıçdaroğlu, ondan sonra görevlerinin başına dönüp özgürce görev yapacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Özel yetkili mahkemeler olmayacak. birilerinin talimatıyla hareket eden mahkemeler olmayacak. Adli Tıp Kurumunu da özerk bir yapıya kavuşturarak siyasetin vesayetinden kurtaracağız."

Tüm adaylar ön seçimle belirlenecek

Kılıçdaroğlu ayrıca gelecek seçimlerde bütün adayları ön seçimle belirleyeceklerini söyledi.

Sabahın beşinde evler basılmayacak

Demokrasi ve özgürlükler için yeni ve çağdaş bir anayasaya ihtiyaç olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İlk yapacağımız iş evrensel değerlere sahip olarak demokrasi ve özgürlüğü getirmemiz gerekiyor. Herkesin imrendiği ve 'Evet Türkiye Cumhuriyeti çağdaş bir ülkedir, Türkiye Cumhuriyeti'nde demokrasi var, özgürlükler var, sabahın beşinde kimsenin kapısı çalınmıyor evi polis basılmıyor' diyecek.

İlk hamlemizi anayasa ile yapacağız. Geniş katılımlı herkesin üzerinde düşündüğü sivil toplumun bir anlamda fiilen çalışmalara katıldığı, üniversitelerin, baroların, meslek kuruluşlarının  destek verdiği bir anayasayı yaşama geçireceğiz.''

Medyayı yeniden düzenleyeceğiz

Medya, ticaret ve siyaset arasındaki ilişkileri de yeniden düzenleyeceklerini, medyanın halkın, gözü kulağı ve sesi olacağını belirten Kılıçdaroğlu, ''Medyayı gerçek anlamda halkın sorunlarını dile getiren bir medya haline getireceğiz. Ve TRT'yi iktidarın borazanı olmaktan çıkaracağız. TRT gerçekten de halka doğru bilgi veren bir kurum haline gelecek'' dedi. 

Faili meçhulleri aydınlatacağız

"Kürt yurttaşlarımızın kendi kimlikleri önündeki engelleri kaldıracağız. Onlar kendi kimliklerini, kültürlerini özgürce yaşayacaklar" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Faili meçhulleri aydınlatacağız. Kayıplar var, o kayıplar için de uluslararası kurallar neyse onun gereğini yapacağız. 21. yüzyılın Türkiyesi'nde ne kayıplar ne de faili meçhuller olacak. İnsana değer veriyorsak hiçbir insan kaybı olmamalı, hiçbir insan kör bir kurşuna hedef olup, yok olmamalı. Eğer insan kutsalsa, onun kutsallığına saygı olarak hem kayıpları hem faili meçhulleri aydınlatacağız. Failleri yargıya teslim edeceğiz. Bu CHP'nin demokrasi sözüdür.

Biz hapishane değil fabrika sözü veriyoruz

Hali hazırda başbakan olan kişi. Diyarbakır'a gidip 'size yeni bir hapishane yapacağım' demişti. Diyarbakırlılar oy verirse, halihazırdaki Başbakanımız onlara ikinci, üçüncü hapishaneyi de yapacaktır. Biz onlara hapishane değil, fabrika sözü veriyoruz, mahkumiyet değil, iş-aş sözü veriyoruz. İşkence merkezi olarak bir dönem anılan Diyarbakır Cezaevi'ni, Toplumsal Barış Müzesi haline getireceğiz."

Alevi vatandaşlara eşitlik

Kılıçdaroğlu, Alevi vatandaşların da eşit yurttaşlık taleplerini bütün aşamalarda hayata geçireceklerini belirterek, "Hiç kimse, ben eşit miyim değil miyim diye bir kaygı duymayacak. Bu ülkede yaşıyorsa, aynı havayı teneffüs ediyorsa, hepimiz eşitiz, özgürüz, hepimiz beraber çalışacağız" diye konuştu.

Dokunulmazlığı kaldıracağız

Kılıçdaroğlu, siyaseti kirlilikten arındırmak için dokunulmazlığı kaldıracaklarını ve Türk demokrasisi "dokunulmazlık ayıbından kurtaracakları" sözünü verdi.

İktidarlarının ilk 4 ayında Siyasi Ahlak Yasası'nı çıkartacaklarını,söyleyen Kılıçdaroğlu, toplumla siyasetçiler arasında var olduğunu belirttiği "güvensizlik köprüsünü" yıkacaklarını, vatandaşla siyasetçi arasında sağlıklı bir güven ilişkisi kuracaklarını söyledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.