30 °C

İstihdam verisi Fed’in faiz hamlesi için yeterli değil

İstihdam verisi Fed’in faiz hamlesi için yeterli değil

Tuncay Turşucu - İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü

ABD tarımdışı istihdam verisi Haziran ayında 223 bin kişi ile beklenti değeri olan 233 bin kişinin altında açıklandı. Mayıs ayında açıklanan 280 bin kişilik verinin ise 254 bin kişiye revize edildiğini görmekteyiz. Saatlik ortalama kazançların ise Haziran ayında aylık bazda değişmediği görülürken, geçen ayki artış oranı ise yüzde 0.3’den yüzde 0.2’ye aşağı yönlü revize edilmiş durumda. Saatlik kazançlardaki yıllık büyüme ise yüzde 2.3’den yüzde 2 seviyesine gerilemiş durumda.

Son olarak işsizlik oranı ise yüzde 5.5’den yüzde 5.3’ e gerilemiş. Bunun nedeni ise işgücüne katılım oranının yüzde 62.9’dan yüzde 62.6 seviyesine gerilemiş olması. Bir yerde işsiz sayısının azalması olumlu gibi görünürken, iş gücüne katılımında düşüyor olması Fed tarafından fazla arzu edilen bir durum değil. Veriler kısa vadede dolar negatif. Uzun vadede ise ABD ekonomisi standart olarak 200 bin kişinin üzerinde istihdam yaratmaya devam ediyor. Ancak Fed’in faiz artırımı açısından istenilen şartların oluştuğu söylenemez. Fed bir süre daha izlemeye devam edecektir. Saatlik ücretlerdeki artış enflasyon beklentilerini zayıflatıcı yönde. Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefini karşılayan büyümeler mevcut değil.  

Faiz artırımı ile ilgili mevcut fotoğrafı tamamen değiştiren bir durum görünmüyor. Yıl sonuna kadar 1 veya 2 faiz artırımı beklentisi devam edecektir. Bu nedenle dolar aleyhine oluşan seyirler kısa vadeli sürebilir ve tekrar dolar lehine alımlar görülebilir. 

Veri ile birlikte dolar endeksi 96.4’den 96 seviyesine gerilerken, EURUSD paritesinde ise 1.1050’den 1.1120 seviyesine yükselişin ardından şu sıralarda 1.1080 seviyelerinde dengeleniyor. USDTRY ise 2.70’den 2.6850 seviyesine gerilemesinin ardından şu sıralarda 2.69 seviyelerinde seyrediyor. Piyasalar verinin ilk şokunun ardından dolar lehine tepki fiyatlamaları yapıyor. BIST 100 endeksi 81300 seviyesine doğru tepki yükselişi gerçekleştirmeye çalışıyor. 

Detaylara bakıldığında uzun dönem işsizlik verisi 2502 bin kişiden 2121 bin kişiye gerilediği görülüyor. Fed’in yakından izlediği bir diğer data olması açısından olumlu. Ancak katılım oranı olumlu değil. İşgücü kollarına bakıldığında geçen ayki gibi perakende, toptan ticaret, profesyonel iş hizmetleri, eğitim, sağlık iyi görünüyor. Madencilik sektörü istihdama negatif etki yaratmaya devam ediyor. Geçen ay oldukça iyi bir sıçrama yakalayan inşaat sektöründe ise yine zayıflama mevcut. 

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

Sermaye Piyasası Kurulunun Seri:V, No:55 Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’i Uyarınca Yayımlanan Uyarı Notu

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap