10 °C

İsveç'te "başörtüsü" dayanışması

İsveç'te "başörtüsü" dayanışması

ANKARA – İsveçli kadınlar ve erkekler, başörtüsü taktığı için saldırıya uğradığı belirtilen bir kadınla dayanışma için sosyal medyada başörtülü fotoğraflarını paylaşmaya başladı. 

BBC Türkçe'nin haberine göre, Destek kampanyasında katılan farklı inançlara mensup kişiler arasında siyasetçiler ve televizyon sunucuları da bulunuyor. 
Kampanyaya katılanlar, İsveç Hükümeti'den kadınların dini özgürlüklerinin garanti altında olduğunu temin etmesini istedi. 
Cumartesi günü bir saldırgan tarafından başörtüsü parçalanan ve başı arabaya vurularak dövülen kadın hastaneye kaldırılmıştı. 
Başkent Stockholm'ün banliyölerinden Farsta'da meydana gelen olay sırasında saldırganın, hamile olan kadına ırkçı küfürler ettiği belirtiliyor. 
Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken, Twitter'da #hijabuppropet (hicab çığlığı) başlığı altında birçok kişi başörtülü fotoğrafını yayımladı. 
Kampanyaya katılanlar amaçlarının İsveç'te "Müslüman kadınlara yönelik ayrımcılığa" dikkat çekmek olduğunu söyledi. 

Faşizmin ilerleyişi
Aftonbladet gazetesindeki açık mektupta ise "Müslümanlara yönelik nefret suçlarının artması ve kadınların, yırtılmaması için başörtülerini gereğinden fazla sıkı bağlamaları, başbakan ve diğer siyasetçilerin, faşizmini ilerleyişini durdurmak için harekete geçmesini gerektiriyor" denildi. 
Adalet Bakanı Beatrice Ask da bu saldırıların ciddiye alınması gerektiğini söyledi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.