14 °C

İtirazlar bugün yapılmaya başlanacak

YSK, HSYK üyeliği için aday başvurusunda bulunan hakim ve savcılara yönelik yapılacak itirazları bugün kabul etmeye başlayacak.

İtirazlar bugün yapılmaya başlanacak

ANKARA - Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği için aday başvurusunda bulunan hakim ve savcılara yönelik yapılacak itirazları bugün kabul etmeye başlayacak. HSYK üyeliği için yapılacak seçimler ise 17 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek.

HSYK üyeliği seçimi için 1. sınıf hakim ve savcılarının YSK’ya yaptıkları adaylık başvuruları Cuma günü sona ermiş, adli yargıdan 173 ve idari yargıdan da 34 olmak üzere toplam 207 hakim ve savcının başvuruda bulunmuştu.

Müracaatların sona ermesiyle seçim süreci de başladı. Kurul, hafta sonu başvuruları incelerken, YSK’nın, kesin listeyi bugün ilan etmesi bekleniyor. Aday listelerine yapılacak itirazlar ise bugün ve salı günü yapılacak. YSK, itiraz süresinin bitmesinden itibaren iki gün içinde itirazları inceleyecek ve sonuçlandıracak. Bu kararlara uygun olarak gerekli kayıt ve düzeltmeler yapılarak seçmen askı listeleri aynı gün kesinleştirilecek. Kesinleşen listeler üzerinde hiçbir değişiklik yapılamayacak. Kesin aday listesi ise "www.ysk.gov.tr" adresinden 7 Ekim 2010 Perşembe günü ilan edilecek.

Seçmen hakim ve savcılar, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, meslek kimliği, pasaport, sürücü belgesi, evlenme cüzdanı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini sandık kurulu başkanına vermesi halinde oy kullanabilecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen, oy kullanamayacak.

Her seçim çevresinde bir sandık kurulacak. Her sandıkta 100 seçmen oy kullanabilecek, seçmen sayısının 100'ü aşması durumunda yeni bir sandık kurulabilecek.

Seçim takvimine göre süreç

4-5 Ekim Pazartesi - Salı: Aday listelerine yapılacak itirazlar alınacak.

6 Ekim Çarşamba: Aday listesine yapılan itirazlar incelenmeye başlanacak.

7 Ekim Perşembe: Aday listesine yapılan itirazların sonuçlandırılacak ve kesin aday listesi www.ysk.gov.tr adresinden ilan edilecek.

8 Ekim Cuma: Adli ve idari yargı hakim ve savcı seçmen listeleri askıdan indirilecek, seçmen listelerine yapılacak itirazların son günü. Adaylıkları kesinleşenlerin soyad alfabe sırasına göre oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi ve YSK web sitesinde özgeçmişlerinin bu sıraya göre yayımlanmasına başlanacak.

9 Ekim Cumartesi: Seçmen listelerine yapılacak itirazların il seçim kurulunca incelenmesine başlanacak. Oy pusulalarının basımına ve il seçim kurullarına gönderilmesine başlanacak.

10 Ekim Pazar: Seçmen listesine yapılacak itirazların incelenmesinin son günü, seçmen listeleri il seçim kurullarınca kesinleştirilecek.

11 Ekim Pazartesi: Adli ve idari yargı olarak ayrı ayrı sandık kurulları oluşturulacak.

12 Ekim Salı: Kesinleşen seçmen listelerinin il seçim kurulunca sandık seçmen listesi olarak çoğaltılmasına başlanılacak.

13 Ekim Çarşamba: Kesinleşen seçmen listelerinin il seçim kurulunca sandık seçmen listesi olarak çoğaltılması işlemi tamamlanacak.

16 Ekim Cumartesi: İl seçim kurulu başkanlarınca, seçimlerde görev alacak sandık kurulu başkanlarına eğitim verilmesi, araç ve gereçleri içeren malzeme torbalarının sandık kurulu başkanlarına teslimi ve göreve hazır duruma getirilmeleri sağlanacak.

17 Ekim Pazar: Oy verme işlemi yapılacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.