31 °C

İTO 107 kişilik heyetle Mardin'de

Yalçıntaş, "Mardin çok kısa bir sürede sadece Türkiye için değil dünya çapında çok önemli bir şehir olacak" dedi

İTO 107 kişilik heyetle Mardin'de

MARDİN - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Mardin'in dünya çapında çok önemli bir şehir olacağını söyledi.

 

Mardin ve Şırnak'ta incelemelerde bulunmak üzere 107 kişilik bir heyetle Mardin'e gelen İTO Başkanı Yalçıntaş, Vali Hasan Duruer'i ziyaretinde, Mardin'i Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin parlayan yıldızı olarak gördüklerini belirterek, şöyle konuştu:

"İstanbul'dan Mardin ekonomisine baktığımız zaman büyük bir etken görüyoruz. Bu da turist gruplarıdır. 2000 yılında Mardin'e gelen turist sayısı 60 bin iken 2008 yılında bu 700 bine çıkmış. Bu çok güzel gelişmedir. Bu nedenle Mardin çok kısa bir sürede sadece Türkiye için değil dünya çapında çok önemli bir şehir olacaktır.

Önemli ikinci nokta ise tarıma dayalı sanayi ve ticarettir. Gerek sınır kapılarının açılması, Suriye ile vizelerin kalkması Mardin'i önemli bir ticaret kapısı haline getirdi. GAP Projesinde 20 memleketi besleyecek potansiyel var. Bu tarımsal potansiyeli, ürünlerini işleyecek tesisler ile beslediğimiz zaman Mardin başta olmak üzere bölgenin refah seviyesi yükselecektir."

Vali Duruer: Yabancı yatırımcılar büyük ilgi duyuyor

Vali Duruer de Mardin'in turizm ve kültür kenti olduğunu anlatarak, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında tarihi kentteki gözle görülen bütün çirkinliklerin kaldırılacağını söyledi.

"Mardin geçen yıl 500 milyon dolar ihracat yapan bir kenttir. 300 milyon doları kendi ürettiği mamüllerinden oluşuyor. Organize Sanayi Bölgesinde 30 tane firma şuan bizden yer istiyor. Mardin-Nusaybin yolu üzerinde 4 bin dönümlük bir hazine arazisi var. Orada ikinci Organize Sanayi Bölgesi kurma çalışmaları başladı. Hava alanının pisti 5 bin metreye çıkıyor, bu sayede her türlü uçağın inmesi için uygun hale getiriliyor.

Tarım konusunda 1 milyon 800 bin hektar arazi sulanabilir durumda. Bunun 100 bin hektarı 2012 yılı sonunda faaliyete geçiyor. Mardin'e yabancı yatırımcıların da büyük ilgi duyuyor. Peyzaj konusunda Almanya'da bir firmayı teşvik ettik. Ortaklık kurarak dış mekan süs bitkilerine yatırım yapmak istiyorlar. Alman ve Amerikalı firmaları güneş enerjisi ile ilgileniyor. Türkiye'nin en zengin fosfat yataklarına da sahibiz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap