23 °C

İzlanda'da batık banka referandumu

IceSave için düzenlenen halk oylamasında ilk sonuçlara göre hayır oranı yüzde 93'ü buldu

İzlanda'da batık banka referandumu

REYKJAVIK - İzlanda'da, ekonomik krizde batan internet bankası IceSave'in İngiliz ve Hollandalı mudilerine 3,9 milyar euroluk mevduatlarının 2024'e kadar geri ödenmesine ilişkin anlaşma konusunda düzenlenen halk oylamasının ilk sonuçlarına göre "hayır" oyları yüzde 93'ü buldu.

Yaklaşık 70 bin oyun sayıldığı ilk sonuçlara göre, katılanların yüzde 93'ü anlaşmaya karşı çıkarken, "evet" diyenlerin oranı yüzde 1,6'da kaldı.

Bağımsızlığını kazandığı 1944'ten bu yana ilk referandum olma özelliği de taşıyan halk oylamasında 230 bin kayıtlı seçmenin oy kullanabileceği belirtilmişti.

Kesin sonuçlarda da "hayır" çıkması halinde İzlanda hükümetinin, İngiltere ve Hollanda hükümetleriyle yeniden masaya oturması gerekecek.

Öte yandan, İzlanda Başbakanı Johanna Sigurdardottir, halk oylamasının hükümetin durumunu etkilemeyeceğini belirterek, "halkın büyük çoğunluğunun hayır demesi durumunda da hükümetin görevini sürdüreceğini" söyledi.

Sigurdardottir, televizyonda yayımlanan açıklamasında, halk oylamasının hükümetin ömrüne etkisi olmayacağını ifade ederek, "Süreci devam ettirmeli ve (Icesave'e ait) borcu ödemeliyiz. Bir anlaşma yapmak zorundayız" dedi.

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap