26 °C

Japon turistlere saldırıya müebbet cezası

Nevşehir'de bir Japon turisti öldürdüğü, diğerini de yaralayarak cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle yargılanan Fatih Uyar, ağırlaştırılmış müebbet ve 94 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı

Japon turistlere saldırıya müebbet cezası

NEVŞEHİR - Nevşehir'de, Japon turistler Mai Kurihara'nın öldürülmesi, Hoshie Teramatsu'nun ise yaralanarak ve cinsel saldırıya uğraması ile ilgili davada, sanık Fatih Uyar, ağırlaştırılmış müebbet ve 94 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

Nevşehir Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın karar duruşmasına, tutuklu sanık Fatih Uyar, sanık avukatı Ayhan Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Avukatı Hülya Yazar Günay, sanığın anne ve babası katıldı.

Mahkeme Başkanı, taraflara son sözlerini sordu. İlk olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına duruşmaya katılan avukat Günay, “Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Cumhuriyet savcısı ise iddianamede yer alan görüşlerini tekrar ettiğini ve bu doğrultuda karar verilmesini istedi.

Sanık Uyar'ın avukatı Ayhan Şahin ise iddiaları kabul etmediklerini belirterek, müvekkilini iddianamede yer alan suçlardan cezalandırmanın telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını öne sürdü.

Sanık Uyar da olayın daha önce yazılı savunmasında belirttiği şekilde gerçekleştiğini iddia ederek, suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Mahkeme Başkanı, verilen aranın ardından kararını açıkladı. Sanık Fatih Uyar’a Japon turist Mai Kurihara'yı öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, cinsel saldırı, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve nitelikli yağma suçlarından 35 yıl 3 ay, Hoshie Teramatsu'yu öldürmeye teşebbüs, cinsel saldırı, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ile nitelikli yağma suçlarından ise 59 yıl olmak üzere toplam 94 yıl 3 ay hapis cezası verildi.