Japonlar'a greyfurt ihracatının yolu açıldı

Japonya'yı ziyaret eden AKİB, narenciye ihracatı için bağlantılar kuruyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MERSİN - Japon hükümeti 'Akdeniz Sineği' nedeniyle 1970'li yıllarda başlattığı Türkiye'den greyfurt ithalatı yasağını kaldırdı. Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Japonya'ya düzenlenen iş gezisi bu ülkeye yeniden ihracat için girişimlerde bulundu.

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, yazılı açıklamasında, Japon hükümetinin Akdeniz meyve sineği nedeniyle, başta narenciye olmak üzere, zararlının konukçusu olan meyvelere 1970'li yıllardan bu yana ithalat yasağı uyguladığını hatırlattı.

Bu çerçevede, 2003 yılı başlarında Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü başkanlığında, İhracatçı Birlikleri ve Tokyo Ticaret Müşavirliği'nin iştirakiyle başlatılan çalışmaların son aşamaya gelmesinin ardından Japon perakende mağazalarını, büyük süper marketleri ziyaret ettiklerini ifade eden Kavak, Japonya'da greyfurtun nasıl tüketildiği hakkında bilgi almak, Japonya'nın önde gelen perakende zincirleriyle ve alıcılarla görüşmelerde bulunmak üzere 17-22 Ağustos 2010 tarihleri arasında  Japonya'ya "Narenciye Sektörel Ticaret Heyeti" gezisinin düzenlendiğini kaydetti.

Ziyaretler olumlu geçti

Ziyaretlerdeki görüşmelerin çok olumlu geçtiğini, ilgili bakanlığın da 18.08.2010 tarihi itibariyle söz konusu ithal yasağının kaldırıldığını ifade ettiklerini bildiren Kavak, "Heyetimiz de, Japonya Tarım Orman ve Su Ürünleri Bakanlığı yetkililerine, gösterdikleri işbirliği için teşekkür ederek, aynı işbirliğinin halihazırda çalışmaları devam eden limon ve kiraz için de sergilenmesi ve çalışmaların süratle sonuçlandırılmasını talep etmiştir" görüşüne yer verdi.

Ayrıca gezilerde Japonya'nın yüzde 70 oranında greyfurt ithalini gerçekleştiren 13 Japon şirketi ile Türk Ticaret Heyetinin ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdiğine işaret eden Kavak, açıklamasında şu bilgileri verdi:

"Ülkemizden ithalat yapmayı planlayan ve market zincirleri bulunan firmalar ziyaret edilerek, paketleme, fiyat gibi faktörler üzerinde bilgi alınarak incelemeler yapılmıştır.

Japonya pazarına girmek için uzun yıllardır süren çalışmalarımız greyfurt ürünümüz ile aşılmış olup, Japonya mevzuatına uygun olarak ihraç edeceğimiz ürünler ile sağlam bir piyasa yapısı oluşturularak tüm yaş meyve sebze ve narenciye ürünlerimizin kısa sürede Japon pazarında yer alacağına inancım sonsuzdur."

Etiketler