8 °C

'Kabul edilemez bir uygulama'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Frankfurt'ta gerçekleştirilen mitinge tepki göstererek, "Türk milletvekili ve bakanların Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızla buluşmalarına sudan sebeplerle engel olmaya çalışanların, PKK'ya ait sembol ve sloganlara göz yumması kabul edilemez bir uygulamadır." dedi.

'Kabul edilemez bir uygulama'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya'nın Frankfurt kentinde terör örgütü PKK sembollerinin yer aldığı mitingle ilgili açıklamada bulundu.

Kalın, açıklamasında, "Alman makamlarının bugün PKK terör örgütü yandaşları tarafından 16 Nisan'da oylayacağımız anayasa değişikliğine karşı gerçekleştirilen gösterilere izin vermesini en güçlü biçimde kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Türk milletvekili ve bakanların Almanya'da karşılaştıkları engellemeleri hatırlatan Kalın, şunları kaydetti:

"Türk milletvekili ve bakanların Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızla buluşmalarına sudan sebeplerle engel olmaya çalışanların kendi terör örgütü listelerinde de bulunan PKK'ya ait sembol ve sloganlara göz yumması kabul edilemez bir uygulamadır. Bu hasmane tutumu ifade ve toplantı hürriyetiyle açıklamaya çalışanları ciddiyete davet ediyoruz. Türk milletinin seçilmiş temsilcilerinin vatandaşlarımızla buluşmasının tehlikeli olduğunu iddia edip, teröristlere meşru aktör muamelesi yapmanın izahı mümkün değildir. Yapılanlar açıkça teröre destek olmaktır.

Esasen bugün Frankfurt'ta yaşanan skandalla birlikte bazı Avrupa ülkelerinin 16 Nisan referandumuna müdahale etmeye çalıştığını ve 'hayır' kampanyasından yana açıkça tavır koyduğunu bir kez daha müşahade ettik. Avrupa ülkelerine tekrar hatırlatıyoruz: 16 Nisan'da kararı Avrupa değil, millet verecektir."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.