10 °C

Kadınlar girişimciliğe bir telefonla ulaşacak

Girişimci olmak isteyen kadınlar artık, TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu’nun açtığı 906 0 666 numaralı hattını arayarak her türlü bilgiyi edinebilecek, hangi desteklerden nasıl yararlanabileceklerini öğrenebilecek.

Kadınlar girişimciliğe bir telefonla ulaşacak

HÜSEYİN GÖKÇE 

ANKARA -  TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu, girişimci olmak isteyen kadınlara her türlü bilgiyi sağlayacak, onları yönlendirecek bir telefon hattı kurdu. ASO ve Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan 906 0 666 numaralı hattı, ATB ve ATO da destekliyor. 

Girişimci olmak isteyen kadınlar, bu hattı arayarak hangi desteklerden nasıl yararlanabileceklerini öğrenebilecek. Uygulama Ankara’da başarıya ulaşırsa, 81 ildeki odalar aracılığıyla tüm Türkiye’ye yayılacak. Alo Kadın Girişimcilik Hattı’nın tanıtım toplantısı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATB Başkanı Faik Yavuz, ATO Başkanı Salih Bezci ve Ankara Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Serpil Polat katıldı. Girişimci olmak isteyen kadınlara her türlü uzman desteği sağlayacaklarını belirten Serpil Polat, Ankara ve merkez ilçelerinde başlayacak projenin başarılı olması halinde diğer illere de yaygınlaştırılacağını bildirdi. Ankara’daki 20-49 yaş arasındaki lise ve üniversite mezunu kadın sayısının 99 bin olduğunu belirten Polat, hattın bu kadınlardan 6 bin 600’üne hizmet vermesini, bunların da yüzde 1’inin girişimci olmasını hedeflediklerini söyledi. Polat, bu işletmelerin her birinde 5 kişinin istihdam edilmesi halinde, 1 kişiyi istihdam etmenin maliyeti dikkate alınarak, 140 milyon liralık yatırım etkisi yaratılmış olacağını anlattı. Polat, helan dağınık olan hibe ve fon bilgileri ile şirket kuruluş prosedürlerinin tek kaynaktan kadın girişimcilere hızlı bir şekilde ulaştırılacağını kaydetti. 

Hisarcıklıoğlu: Her türlü destek verilecek 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu kadın girişimciliğin önemli olduğunu ve TOBB camiası olarak kadın girişimcilere her türlü desteği vereceklerini söyledi. Projeye yer temin eden ve finansman desteği sağlayan ASO’nun Başkanı Nurettin Özdebir Türkiye’de kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi hayata yeterince katılamadıklarını belirterek, kadınların iş gücüne katılım oranını artırmadan yüksek gelirli ülkeler grubuna girilmesinin mümkün olmadığını kaydetti. ATO Başkanı Salih Bezci de projeyi sonuna kadar destekleyeceklerini, yüzde 70’i kadın olmak üzere bugüne kadar 3 binin üzerinde girişimciye eğitim verdiklerini kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.