9 °C

Kapasite kullanım oranı mayısta arttı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanımı, mayısta bir önceki aya göre 0,4 puan yükselerek yüzde 75,7'ye çıktı. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı değişmeyerek yüzde 75,4 oldu

Kapasite kullanım oranı mayısta arttı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanımı, mayıs ayında bir önceki aya göre 0,4 puan artışla yüzde 75,7'ye yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından düzenlenen ve mayıs ayında imalat sanayisinde faaliyet gösteren 2 bin 632 iş yerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayisi kapasite kullanım oranı çalışmasının sonuçları açıklandı.

Buna göre, mayısta imalat sanayisi genelinde kapasite kullanımı, bir önceki aya kıyasla 0,4 puan artarak yüzde 75,7 seviyesine çıktı. Aynı dönemde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 75,4 oldu. İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanımı, mayısta geçen yılın aynı ayına kıyasla da 0,8 puan arttı.

Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, mayısta ara malları, dayanıksız tüketim malları, dayanıklı tüketim malları ve yatırım mallarında artış, gıda ve içeceklerde ise azalış görüldü.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.