7 °C

”Karadeniz'de yeni düzenlemeye ihtiyaç yok”

Cumhurbaşkanı Gül, ile Romanya Devlet Başkanı Basescu, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler

”Karadeniz'de yeni düzenlemeye ihtiyaç yok”

 

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Karadeniz'de yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu kanaatini taşımadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül ile Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu, Çırağan Sarayı'ndaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Gül, AB ile müzakere sürecinde Türkiye'ye kuvvetli destek veren Romanya ile yakın ilişki içinde bulunulduğunu dile getirdi.

Görüşmelerde Gürcistan'da yaşanan gelişmelerin de ele alındığını dile getiren Gül, şunları kaydetti:

"Güney Kafkasya'da barış, istikrar ve refah ile işbirliğinin tesisi konusunda Basescu ile benzer görüşleri paylaştığımızı gördüm. Komşumuz ve dostça ilişkiler içinde olduğumuz Gürcistan'ın sorunlarının toprak bütünlüğü temeli ilkesinde barışçı yollardan çözülmesi gerektiği düşüncesindeyiz"

Gül, "Karadeniz'in güvenliği açısından buradaki güçlerin tekrar dengelenmesi söz konusu olursa bunun ABD güçleriyle dengelenmesine nasıl bakıyorsunuz?" şeklindeki soruyu, "Karadeniz'de yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu kanaatinde değilim. Montrö Sözleşmesi neredeyse 72 senedir imzalandığı gibi aynen uygulanıyor. O zamandan bu zamana hiç istisnasız Karadeniz barışın, huzurun ve istikrarın sembolüdür ve böyle olmaya da devam etmelidir. Karadeniz'in barış, huzur ve istikrarını da sahildaş ülkeler olarak bizler korumaya kararlıyız" diye yanıtladı.

"Türkiye'nin AB'ye katılımını destekliyoruz"

Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu ise "Romanya, Türkiye'nin AB müzakere sürecini ve Türkiye'nin AB'ye katılımını desteklemektedir" dedi.

Kafkasyadaki gelişmelere değinen Basescu, "Ateşkes anlaşmasına tam anlamıyla, acilen uyulması gerektiğine sizin de inandığınızı görünce sevindim. Aynı zamanda Gürcistan'ın toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi konusunda aynı fikirde olduğumuzu görünce memnun oldum" diye konuştu.

Gürcistan'daki ihtilafa rağmen enerji projelerini de konuştuklarını ifade eden Basescu, "Hazar ve Kafkaslar'daki enerji projelerinin, Nabuko'nun ve diğer enerji projelerinin devam edebileceğini, geçerli olduğunu tespit ettik" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap