9 °C

Karsan, kazanırsa montajı Brooklyn'de yapacak

New York taksi ihalesinde finale kalan Karsan, ihaleyi kazanması halinde taksilerin montajını ABD'de yapacak.

Karsan, kazanırsa montajı Brooklyn'de yapacak

NEW YORK - New York taksi ihalesinde finale kalan Türk otomotiv üreticisi Karsan, ihaleyi kendilerinin kazanmaları durumunda araçların montajını Brooklyn'de yapabileceklerini belirtti.

New York Daily News gazetesinin haberine göre, Karsan Amerika'nın Başkanı William Wachtel geçen ay ihalede son kararı verecek olan Taksi ve Limuzin Komisyonu Başkanı David Yassky'ye mektup yazdı.

Taksi ve Limuzin Komisyonu sözcüsü yaptığı açıklamada, ihaleyi kazanan şirketin çok yakında açıklanacağını bildirdi.

Karsan Murahhas Azası Jan Nahum daha önce yaptığı açıklamada, ihaleyi kazanmaları halinde, üretimin bir bölümünü Brooklyn'de kuracakları tesiste yapmayı düşündüklerini, bunun için liman bölgesinde yer bulduklarını söylemişti.

''Geleceğin Taksisi'' ihalesinde Nissan ve Ford'la birlikte finale kalan Karsan, şu anda kentte kullanılan 16 değişik taksi modelinin yerini alacak yeni bir taksi modeli için yarışıyor.

Karsan, ihaleyi kazanması durumunda 10 yıl boyunca yaklaşık değerinin 1 milyar dolardan fazla olduğu belirtilen bir anlaşmaya imza atacak. Anlaşmanın bu yılın sonunda imzalanması bekleniyor.

Karsan'ın ''Geleceğin Taksisi'' konsepti, tamamen camla kaplı, turistlerin New York caddelerini keyifle seyredebileceği bir model olarak tasarlandı. Araç, birçok teknolojik özellikleri içinde barındırıyor. Çevreci (sıkıştırılmış doğalgaz) motorla donatılan araçta, engelli yolcuların rahat inip binmeleri için elektronik rampa da bulunuyor. Yolculara, takside internete girebilme olanağı sağlanırken, taksi sahibi ise araç üzerinde yer alan ekranlara reklam alabilecek. Taksinin, önümüzdeki dönemde elektrikli motorla da donatılacağı ifade ediliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.