7 °C

Kenan Evren hayatını kaybetti

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde 98 yaşında hayatını kaybetti

Kenan Evren hayatını kaybetti

Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) tedavi gören 98 yaşındaki 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren dün gece hayatını kaybetti. 

Dün öğle saatlerinde yaşlılığa bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle sağlık durumu ciddileşen Evren, yoğun bakım ünitesine alındı. Solunum cihazına bağlanan Evren, kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. 

Ailesi çağrılmıştı

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in Gülhane Askeri Tıp Akademesi’nde tedavi görüyordu. Bugün durumu ağırlaşan 98 yaşındaki 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, solunum cihazına bağlanmış ve ailesi yakınları ve avukatları hastaneye çağrılmıştı.

12-056.jpg

3 yıldır hastanedeydi

Evren, 2012'den bu yana GATA'da Beyin ve Kardiyoloji ana bilim dallarında tedavi görüyordu. Kenan Evren'in sağlık durumunda yaşlılığa bağlı olarak son günlerde ciddi sorunların ortaya çıktığı belirtilmişti.

Zaman zaman bilinci kapandığı belirtilen Evren'in tedavisi yoğun bakımda sürdürülüyordu. 

22-032.jpg

Devlet töreni olacak mı?

Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü eski cumhurbaşkanı olan Evren’in devlet töreni ile defnine ilişkin düğmeye bastı. Bugün bu konuda koordinasyon toplantısı yapılacak. Yargıtay, henüz cezasını onamadığı için eski cumhnhurbaşkanı olan Evren’in devlet töreni ile gömülmesinin önünde hukuki bir engel bulunmuyor. Ancak bu konuda hükümetin siyasi tavrı da belirleyici olacak. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün Almanya’ya olan gezisini iptal etmesi beklenmiyor. Dışişleri yetkilileri cenaze ve defin için Evren’in ailesiyle görüşecek aksi yönde vasiyeti olmaması ve ailesinin karşı çıkmaması durumunda Evren’in devlet mezarlığına defnedilmesi bekleniyor. Evren’in en yakınındaki isimlerden Ali Baransel, Hürriyet’in sorusu üzerine devlet töreni konusunda Evren’in sağlığında kendileriyle herhangi bir görüş paylaşmadığını belirterek, “Bu konudaki kararı aile üyeleri verecektir” dedi. Yasa gereği, Ankara’da düzenlenecek ulusal cenaze törenine Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Taburu ve askeri bandosu katılırken, cenaze de top arabası üzerinde taşınıyor.

24-008.jpg

Kenan Evren kimdir?

1917 yılında Manisa'nın Alaşehir ilçesinde doğan Evren, ilk ve orta öğrenimini Alaşehir, Manisa, Balıkesir, İstanbul'da sürdürdü.

Maltepe Askeri Lisesi'nden mezun olan Evren, 1938'de Kara Harp Okulu'nu, 1949'da Harp Akademisi'ni bitirdi
Topçu subayı ve kurmay subay olarak silahlı kuvvetlerin çeşitli kademelerinde görev yapan Evren, Dokuzuncu Kore Türk Tugayı'nda önce Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, sonra Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan sonra 7 Mart 1978'de Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Evren, bu görevi sırasında 12 Eylül 1980'de gerçekleştirilen askeri darbeyle diğer görevlerinin yanı sıra Milli Güvenlik Konseyi ve devlet başkanlığını da üstlendi.

Evren, 7 Kasım 1982'de halkoyuna sunulan ve kabul olunan Anayasa ile Türkiye'nin 7. Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. Evren, 9 Kasım 1989'da görev süresini tamamlayarak cumhurbaşkanlığından ayrıldı.

1944 yılında Sekine Hanım ile evlenen Kenan Evren üç çocuk babasıydı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap