12 °C

Kerem Gönlüm'ün B testi de pozitif çıktı

Doping içeren madde kullandığı için Milli Takım aday kadrosundan çıkarılan Gönlüm'ün bugün açılan (B) numunesi de pozitif çıktı

Kerem Gönlüm'ün B testi de pozitif çıktı

 

İSTANBUL - Doping içeren madde kullandığı için (A) Milli Takım aday kadrosundan da çıkarılan Kerem Gönlüm'ün, açılan (B) numunesi de pozitif çıktı.

Basketbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, Köln Laboratuvarı, Kerem Gönlüm'ün bugün açılan (B) numunesinin de pozitif çıktığını bildirdi.

Beko Basketbol Ligi'nde, Efes Pilsen-Fenerbahçe Ülker takımları arasındaki play-off final serisinin 5. maçından sonra yapılan idrar testinde, WADA'nın yasaklı maddelerinden "cathene" tespit edilen Kerem Gönlüm, Basketbol Federasyonu'na 20 Ağustos tarihinde verdiği dilekçe ile (B) numunesinin de açılmasını talep etmişti. Köln Laboratuvarı da Kerem'in bu başvurusunu değerlendirerek, numunenin 3 Eylül 2009 tarihinde açılmasına karar vermişti.

Bu arada, (B) numunesinin pozitif çıkması üzerine, konuyla ilgili hukuki süreç de başlayacak. Basketbol Federasyonu Hukuk Kurulu tarafından toplantıya çağrılacak Kerem Gönlüm, savunmasını verecek. Verilen savunmayı değerlendirecek Hukuk Kurulu, sporcuya verilecek cezayı belirleyecek. Bu noktada, Kerem Gönlüm cezayı kabul edecek ya da itiraz hakkını kullanacak. İtiraz ettiği takdirde dosya tahkime gidecek ve verilecek kararın ardından ceza kesinleşmiş olacak.

Kerem Gönlüm, savunmasını yapacak

Efes Pilsen Genel Menajeri Engin Özerhun, Kerem Gönlüm'ün ikinci numunesinin de pozitif çıkmasının ardından başlayan süreçte, tecrübeli oyuncunun, kulüp avukatlarıyla birlikte savunmasını yapacağını söyledi.

Özerhun, Basketbol Federasyonu'nun savunma için tarih bildireceğini belirterek, "Federasyon bize 'Şu tarihte savunmanızı yapın' diye bilgi verecek. Kerem de avukatlarla birlikte savunmasını yapacak. Oluşan süreçte Kerem'in durumuna göre hareket edeceğiz" dedi.

(A) Milli Basketbol Takımı Menajeri Harun Erdenay ise Kerem Gönlüm'ün ikinci numunesinin de pozitif çıkmasının üzücü olduğunu ifade ederek, "Tabii ki kendisi savunmasını yapacak. İnşallah cezası az olur ve bir an önce basketbola döner" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap