Kerkük-Yumurtalık'tan 15 yıl daha ham petrol akacak

Irak ve Türkiye arasındaki anlaşmanın süresi 15 yıl daha uzatıldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BAĞDAT - Türkiye ile Irak arasında imzalanan anlaşmayla Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattı anlaşmasının süresi 15 yıl uzatıldı.

Irak Petrol Bakanlığında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Irak Petrol Bakanı Hüseyin El Şehristani tarafından imzalanan anlaşmayla Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattı anlaşması değiştirilerek süresi uzatıldı.

İmza töreninden sonra iki bakan basın mensuplarına anlaşmayla ilgili bilgi verdiler. Yıldız, şunları söyledi:

"Petrol hattı yalnız ikili ilişkiler için yeterli değil. Doğalgazın da olması lazım. Irak'ta doğalgaz ve petrol rezervleri çok. Bunların Türkiye'ye, Türkiye'den tüketiciye iyi bir şekilde ulaşması lazım. Türkiye'nin stratejik öneme sahip Bakü-Ceyhan boru hattı var. Yıllık 50 milyon ton ham petrol kapasiteli. Kerkük-Ceyhan boru hattı 70 milyon ton kapasiteli."

Irak Petrol Bakanı Şehristani de bir soru üzerine yeni anlaşmada bazı değişiklikler olduğunu, en önemli değişikliklerden birisinin, haciz konusunda yapıldığını söyledi. Şehristani, "Bundan sonra Türkiye'den geçen Irak petrolüne haciz uygulanmayacak. Bu konuda Türkiye hükümeti bize destek verdi" dedi.

Taşıma ücretlerinde değişiklik olup olmadığı yönünde bir başka soruyu yanıtlarken de Şehristani, varil başına 75 cent olan taşıma ücretinin 1 dolara çıkarıldığını belirtti.

Şehristani, şu anda Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattı üzerinden günde 500 bin varil petrol gönderildiğini, önümüzdeki süreç içerisinde üretimin artması halinde ikinci bir boru hattına ihtiyaç duyulacağını kaydetti.

Irak Petrol Bakanı Şehristani, "Irak, petrol kuyularını geliştiriyor. Birkaç yıl içinde Kerkük-Yumurtalık Hattı'nda günlük 1 milyon varil petrol akışı kapasitesine çıkılacak" dedi.

Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattı anlaşmasının süresi Mart 2010'da sona ermişti.

 

 

Etiketler