9 °C

Kesilen 5 bin ağaç yerine yeni fidanlar diktiler

Soma'da yapılması planlanan termik santral nedeniyle Yırca mahallesinde zeytin ağaçlarının kesilmesinin ardından, köylüler bölgeye sembolik olarak 2 zeytin ağacı dikti, alan çevresine konulan tel örgüleri traktörlerle yıktı

Kesilen 5 bin ağaç yerine yeni fidanlar diktiler

MANİSA - Soma'da yapılması planlanan termik santral nedeniyle Yırca mahallesinde zeytin ağaçlarının kesilmesinin ardından, köylüler bölgeye sembolik olarak 2 zeytin ağacı dikti, alan çevresine konulan tel örgüleri traktörlerle yıktı.

Yırca mahallesi sakinleri, termik santralle ilgili Bakanlar Kurulu kararına karşı yaptıkları "acele kamulaştırma kararının iptali" ve "yürütmeyi durdurma" başvurularına ilişkin Danıştay 6. Dairesi'nin yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine, nöbet tuttukları bölgede lokma hayrı yaptı.

Yırcalılar ayrıca, termik santral yapılması planlanan alan çevresine konulan tel örgüleri traktörlerle yıktı, yaklaşık 5 bin ağacın kesildiğinin iddia edildiği bölüme de sembolik olarak 2 zeytin ağacı fidanı diktiler.

Yırca Mahallesi Muhtarı Mustafa Akın, yaptığı açıklamada, Danıştay kararından önce ağaçların kesilmesine ne kadar üzülseler de yürütmeyi durdurma kararıyla yüreklerine su serpildiğini bildirdi.

Haklı olduklarının ortaya çıktığını kaydeden Akın, şöyle konuştu:

"Karardan sonra yüreklerimize su serpildi, haklı olduğumuz ortaya çıktı ve insanlar umutlandı. Karadan sonra sembolik olarak ellerimizde bulunan ağaçları tarlalara dikiyoruz. Yaklaşık 3 aydır zeytinliğe giremiyorduk, şirket 'burası sizin değil bizim arazimiz' diyordu. Ancak burasının bizim olduğu ortaya çıktı."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.