25 °C

Kıbrıslı liderler ekonomiyi görüşecek

Talat ve Hristofyas, bugün 70. kez bir araya geldi

Kıbrıslı liderler ekonomiyi görüşecek
LEFKOŞA - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla Eylül 2008'de başlatılan müzakereler çerçevesinde bugün 70. kez bir araya geldi.
Liderler ve heyetleri, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un Lefkoşa ara bölgedeki resmi ikametgahında buluştu.
"Ekonomi" başlığının ele alınacağını görüşmeye, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile Zerihoun da katılıyor.
Liderlerin temsilcileri Özdil Nami ve Yorgos Yakovu ile teknik ekipler geçen hafta yaptıkları görüşmelerde, "Ekonomi" ile ilgili konuları ele almıştı.
Bu arada, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas da dahil Rum siyasiler, Downer'i, dün ve önceki gün, güvenlik ve garantiler konularında 5'li konferans için girişim yapmakla suçlamış ve kınamıştı.
Rum siyasiler Downer'i, "Türk tezi" olduğunu belirtikleri Kıbrıs konusunda 5'li konferans görüşünü Rum kamuoyuna yaymaya çalışmakla suçluyor.
Kıbrıs'taki BM Barış Gücü (UNFICYP) tarafından dün yapılan açıklamada ise Downer'in, "Kıbrıs için 5'li zirve için girişimde bulunduğuna" ilişkin Rum basını kaynaklı haberler yalanlanmıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap