18 °C

Kılıçdaroğlu iki referandum önerdi

Suriyelilere vatandaşlık verilmesini ve sınır ötesi operasyonları eleştiren Kılıçdaroğlu, bu konularda referanduma gidilmesi önerisinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Suriyelilere vatandaşlık hakkı vereceğiz diyorlar, insaf. Niye vereceksin? Şimdi Rakka'ya gideceğiz deniyor. Üst akıldan talimat aldılar Rakka'ya gidecekler. Gelin referanduma gidelim" ifadelerini kullandı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 397 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı davada beraat etmesine ilişkin Kılıçdaroğlu, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve çalışanlarını hapse atmak istiyorlardı. Sahte deliller ürettiler gizli tanıklarını devreye koydular. Sayın Kocaoğlu 397 yıl hapis cezası ile yargılandı. Dün kendisi ve arkadaşları beraat etti. Aziz Kocaoğlu'ndan niye rahatsız oluyorlardı? Çünkü İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uluslararası kredi notu Türkiye Cumhuriyeti devletinin kredi notundan daha iyi. Sağır kulaklar duysun" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

'Önemli olan muhtaçlığı engellemek'

"15 yıldır iktidardalar. 15 yıl önce insanlar kömüre muhtaçtı. 15 yıl sonra yine insanlar kömüre muhtaç. Muhtaç olanlara sesleniyorum. 15 yıldır geliriniz artmadı mı? Kendi gelirleri 6 kat arttı. Muhtaç aileler yine kömüre muhtaç. Kömür de verilsin her türlü imkân sağlansın ama önemli olan geliri arttırıp kimseye muhtaç olmamasını sağlamak"

'İşsizlik kriz dönemlerinden daha fazla'

"15 yılda gelir 3 kat arttı diyorlar. 6 buçuk milyon işsiz var. Nasıl oluyor? Kriz dönemlerinden daha yüksek bir işsizlik var. Birileri için Türkiye cennet birileri için cehennem. İstikrar diyorlardı. 15 yıldır hükümetsiniz. İstediğinizi yapıyorsunuz. 15 yılın sonunda işsizlik arttı. Terörsüz bir Türkiye'yi devir aldınız. Türkiye kan batağı içinde. Bütün komşularımız ile aramızı bozdunuz"

'Suriyeli esnaf vergi vermiyor'

"Kaç Suriyeli var Türkiye'de kimse bilmiyor. Sayı emin olun 4 milyondan az değil. Bizim gençlerimiz Suriye için Suriye'de şehit oluyor. Anadolu'nun gariban çocukları. Onların gençleri Türkiye'de nasıl oluyor bu? Üstelik iş bulup çalışıyorlar. Bizim çocuklarımızın işi yok. Sigortasız çalışıyorlar bizim çocuklarımıza kapılar kapanıyor. Suriyeliler geldi savaştan kaçtı. Kamplarda tutalım yemeğini, aşını verelim. Esnafın yanında iş yeri açıyor. Bizim esnaf vergi veriyor. Suriyeli esnaf vergi vermiyor. Bu düzene hayır demeyecek misiniz?"

İki referandum önerisinde bulundu

Suriyelilere vatandaşlık verilmesine ve Rakka operasyonuna ilişkin referandum önerisinde bulunan Kılıçdaroğlu, "Şimdi vatandaşlık verilecek. İsteniyorsa. Referanduma gidilsin. Hep diyorlar ya millet bilir. Milletten korkmayacaksınız bizim gibi. Suriyeliler için 36 milyar lira, eski para 36 katrilyon. Kendi ülkesinde bizim vatandaşımız ikinci sınıf vatandaş. Şimdi Rakka'ya gideceğiz deniyor. Üst akıldan talimat aldılar Rakka'ya gidecekler. Gelin referandum yapalım. Bu ülkenin gariban çocukları Rakka'ya gitsin mi gitmesin mi? Anadolu'nun gariban çocukları Rakka'ya gidecek şehit olacak. Beylerin çocukları Ankara'da, İstanbul'da doları istif edecek onlara bir şey olmayacak" diye konuştu.

'Kendi çocukları için getiriyorlar'

Milletvekili seçilme yaşının 18'e indirilmesine ilişkin Kılıçdaroğlu, "Şimdi de gençleri kandırmak için 18 yaşında milletvekili olmayı getirdik diyorlar. Bu 18 yaşı kendi çocukları için getiriyorlar. Bakkalın, manavın, çiftçinin 18 yaşındaki çocuğu milletvekili olacak mı? Kendi çocuklarına istikbal hazırlıyorlar. Genç arkadaşım hala bu düzene hayır demiyor musun?" dedi.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap