Kılıçdaroğlu, kampları ziyaret etmedi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, kampları ziyaret etmemenin özel bir nedeni olmadığını, Hatay'a sivil toplum örgütleriyle bir arada olmak için geldiklerini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

HATAY - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Arzumuz sorunlarından arınmış, eski güzel günlerine kavuşmuş bir Hatay. O Hatay'ı özleyeceğiz ama onu mutlaka el birliğiyle yaratacağız tekrar" dedi.
Kılıçdaroğlu, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, Hatay'ın önemini aslında bütün Türkiye'nin bildiğini söyledi.
Hatay'ın kendine özgü özel koşulları olan bir il olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Barışı içinine sindirmiş, yıllardır hatta yüzyıllardır yaşatmış bir kentimiz. Kültürüyle, müziğiyle, mutfağıyla, gelenekleriyle, hoşgörüsüyle Türkiye'nin hemen hemen en seçkin kentlerinden birisi. Barışı, yıllardır yaşatan bu kentin yine barış içerisinde yaşamasını hepimiz arzu ediyoruz. Huzursuzluk olmasın istiyoruz. Buraya geliş nedenimiz, ziyaretimiz, burada yaşanan bazı olumsuzluklar konusunda Sayın Valimizden bilgi almak. Bana sorsanız 'nerede valilik yapmak zordur diye' herhalde Hatay derim. Çünkü pek çok sorun var. Ama Sayın Valimiz büyük bir dirayetle sorunların üzerine gidecektir, çözmeye çalışacaktır, deneyimli bir valimizdir. Kendisi bölgede huzurun egemen olması için çaba harcayacaktır. Biz Hatay'ı kucaklamaya, sorunların yaşanmaması için sorumluluklarımız varsa onu üstlenmeye hazırız tabi. Hatay'da yıllardır süren barış, kardeşlik, inanç, kültür ve kimlik farklılıkları var ama barış içerisinde yaşıyorlar. Bu, çok güzel bir şey ve bütün dünyaya Hayat'ı örnek gösteriyor. Bu geleneğin, göreneğin bundan sonra da devam etmesini istiyoruz. Arzumuz, sorunlarından arınmış, eski güzel günlerine kavuşmuş bir Hatay. O Hatay'ı özleyeceğiz ama onu mutlaka el birliğiyle yaratacağız tekrar."

"Kampları biliyoruz"

Gazetecilerin "ziyaret kapsamında kampları ziyaret edecek misiniz?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Hayır" cevabını verdi.
"Kampları ziyaret etmemesinin özel bir nedeni var mı?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Özel bir nedeni yok. Sivil toplum örgütleriyle bir arada olmak için geldik. Hatay'ı Sayın Valimizden de sivil toplum örgütlerinden de dinleyeceğiz. Sonuçta iki tarafı da dinlemek bir anlamda halkı dinlemek bizim görevimiz. Eğer bir politika oluşturacaksak, o politika oluştururken sağlıklı, tutarlı olması lazım. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Olası sorunlar en sağlıklı nasıl çözülebilir, var olan sorunlar nasıl giderilebilir... Kampları biliyoruz aslında ne olduğunu da çok iyi biliyoruz. Ama önemli olan buradaki yurttaşlarımızın olaylara bakış tarzı, sorun nedir, nereden kaynaklanıyor, nasıl oluyor, nasıl çözülebilir, onların beklentileri nedir? Bizim bu konuda onları dinlemek ve politika oluşturmak, asıl amacımız bu" yanıtını verdi.
Kılıçdaroğlu, Hatay ziyareti kapsamında ruhani liderlerle bir araya geleceğinin hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:
"Hatay inançlar açısından bir demet çiçek gibi. Ruhani liderleri elbette dinleyeceğiz. Onlar, bu coğrafyada barışın öncüleridir aslında. Emek vermişlerdir, farklı inançlara sahip olmalarına karşın bir arada yaşamayı öğrenmişlerdir. Camisi, kilisesi, sinagogu bir arada olan bir kentimiz burası. Dolayısıyla onların da söz söylemeye hakları var, bizim onları dinleme gibi bir yükümlülüğümüz var onun için buluşacağız."

"Öteden beri yasaklara karşıyız"

"Hatay'da Suriye ile ilgili eylemlerin yasaklanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Öteden beri yasaklara karşıyız. Yasaklarla bir olayı çözmek mümkün değil. Dolayısıyla burada eğer bir sivil toplum eylemi olacaksa, o sivil toplum eyleminin bölgeye, halka zarar mı, yarar mı getireceğinin iyi düşünülmesi lazım. Bu çerçevede kararı verecek olan buradaki yönetimdir. Yönetimi dinlemeden hangi gerekçeyle yasakladınız, hangi gerekçeyle özgür bıraktınız yorumlamak doğru değildir. O nedenle zaten Sayın Valimizi ziyaretimizin nedeni de bu. Sayın Valimiz, bölgede alınan kararları, gelişmeleri, belki medyaya yansımayan bazı konuları bize sunacaktır, biz de dinleyeceğiz."
CHP Genel Başkan yardımcıları Umut Oran, Nihat Matkap ile CHP Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, Refik Eryılmaz, Mevlüt Dudu'nun da hazır bulunduğu ziyaretin sonunda Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Kılıçdaroğlu'na "Hatay Devleti" kitabını hediye etti.

 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir