10 °C

Kimse kalkıp esnafımız eziliyor demesin

Erdoğan, Terör şüphesiz ki belli bir bedeli ödettiriyor ama bu bedel de karşılıksız kalmayacak" dedi.

Kimse kalkıp esnafımız eziliyor demesin

İSTANBUL- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kimsenin siyasi bir dille "esnafımız şöyle eziliyor, böyle eziliyor" deme hakkına sahip olmadığını belirterek, "Ben belgeyle konuşuyorum, bilgiyle konuşuyorum, böyle kalkıp kuru sıkı atarak değil" dedi.

Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Toplantısı ve "Başarılı KOBİ Yarışması Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, dereceye giren KOBİ temsilcilerini kutladı.

KOBİ'leri ülkenin kalkınmasında ekonominin bel kemiği olarak gördüklerini ifade eden Erdoğan, "KOBİ'lerimizin başarılı olması demek, Türkiye'nin daha sağlam bir zeminde büyümesi demektir, ülkemizin emin adımlarla yoluna devam etmesi demektir" dedi.

KOBİ'lerin önünü açmak için her türlü desteği bugüne kadar sağladıklarını, sağlamaya devam ettiklerini ve edeceklerini söyleyen Erdoğan, ülke ekonomisinin son dönemde yaşadığı büyük dönüşümde KOBİ'lerin özel bir yeri ve katkısı olduğuna işaret eti. Başbakan Erdoğan, "Ekonomimizin omurgasını teşkil eden KOBİ'lerimiz geçmiş dönemlerde ciddi şekilde ihmal edilmişti. Halbuki küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri güçlü olmayan bir ülkenin sadece ekonomisini değil, sosyal barışını ve toplumsal huzurunu da koruması mümkün değildir" diye konuştu.

"Belgeyle konuşuyorum"

Çoğunluğunu KOBİ'lerin oluşturduğu 2 milyonu aşkın işletmeyi desteklemek için pek çok alanda, çok sayıda uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vergi oranlarındaki indirimler bunlardan biridir. Kurumlar vergisinin  oranını yüzde 20'ye düşürerek KOBİ'lerimize önemli destek sağladık. SSK işveren pirimini indirerek istihdam yönünden KOBİ'lerimize ciddi nefes aldırdık. KDV oranlarında yaptığımız indirimlerde yine KOBİ'lerimizin hareket alanını genişleten uygulamalarımız oldu. AR-GE faaliyetlerine verdiğimiz çok yönlü desteklerle KOBİ'lerimize rekabet güçlerini artırma yönünde önemli bir alan açtık. Haziran ayından itibaren her KOBİ'yi kendi ihtiyaçlarına göre destekleyecek 6 yeni program başlattık.

KOSGEB ve Halka Bankası aracılığıyla verilen kredilerin şartlarında çok büyük iyileştirmeler yaptık. 2002 yılında yüzde 59 olan esnaf ve sanatkarlarımızın kullandıkları kredilerdeki faiz oranlarını kademe kademe düşürdük. Son olarak 1 Eylül 2010'dan itibaren esnaf ve sanatkarlarımıza Halk Bankasının uyguladığı faiz oranını yüzde 13'ten yüzde 10'a çektik. Bu yüzde 10'luk faizin de yüzde 5'ini Hazine karşılayacak ve böylece esnafımıza 1 yıla kadar vadeli kredilerde sadece yüzde 5 faizle kredi imkanını sağladık. Bir yıldan uzun vadeli kredilerde de faiz oranını yüzde 13'ten 12'ye çektik. Burada da esnafımıza yansıyacak oran yüzde 6 olacak. Böylece teşebbüs ruhunun bu noktada atacağı adımları kolaylaştıralım istedik."

"Karşılıksız kalmayacak"

Erdoğan, Hakkari'deki mayın patlamasına ilişkin olarak, "Bu teröristleri, milletçe lanetliyoruz. Terör şüphesiz ki belli bir bedeli ödettiriyor ama bu bedel de karşılıksız kalmayacak" dedi.

Erdoğan,  "Maalesef bugün Hakkari'de sivil vatandaşlarımıza yönelik kurulmuş tuzak neticesinde, içlerinde çocuk da olmak üzere 9 vatandaşımızın şehit olduğunu, 4 kişinin de ağır yaralı olduğunu duyduğumuz için hüzünlüyüz. Kendilerine Allah'tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Bu teröristleri tekrar huzurlarınızda milletçe lanetliyoruz. Tabii ki sürecin çok daha farklı bir şekilde ve kararlı şekilde takipçisiyiz, sürdürüyoruz, sürdüreceğiz ve bu kararlılığımız da sonuna kadar devam edecek. Bu tür olaylar bizi tabii ki yıldırmayacak. Terör şüphesiz ki belli bir bedeli ödettiriyor ama bu bedel de karşılıksız kalmayacak." dedi.

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap