6 °C

Kimyacılardan 2,8 milyar dolarlık ihracat

Türkiye'nin en çok ihracat yapan üçüncü sektörü olan kimya sektörü yılın ilk iki ayında 2,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Kimyacılardan 2,8 milyar dolarlık ihracat

İSTANBUL - İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), yılın ilk iki ayında kimya ihracatının 2 milyar 853 milyon dolara yükseldiğini bildirdi. 

İKMİB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, şubat ayında 1 milyar 454 milyon dolarlık ihracata imza atan sektörün, ocak-şubat dönemindeki ihracatının da yüzde 3,55 artışla 2 milyar 853 milyon dolara yükseldiği  belirtildi. 

Otomotiv ile hazır giyimin ardından Türkiye'nin en çok ihracat yapan üçüncü sektörü olan kimya sektörü, şubat ayında en fazla ihracatı Malta, Irak ve Mısır'a yaptı.  

En fazla ihracat Malta'ya yapıldı

Kimya sektörünün şubat ayı ihracatında Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, İtalya, İran, Rusya, Ürdün ve Amerika Birleşik Devletleri üst sıralarda yer alan diğer ülkeler olarak sıralandı. Yüzde 804 ihracat artışının yaşandığı Birleşik Arap Emirlikleri'nin yanı sıra Hırvatistan, Güney Afrika ve Tunus'a yapılan rekor artış da dikkat çekti. 

Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapılan ihracat yüzde 315 oranında arttı

Yılın iki aylık döneminde en çok ihracatı yapılan ülke yine Malta olurken, bu ülkeyi Mısır, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, İtalya, İran, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Ürdün takip etti. Bu dönemde Ürdün'e yüzde 72, İtalya'ya yüzde 52, Birleşik Arap Emirlikleri'ne ise yüzde 315 oranlarında bir artış yaşandı.  

Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, ihracatçının gündemdeki sıcak gelişmelerden etkilendiğini belirterek, "Döviz kuru ve siyasi gelişmelerden kaynaklanan belirsizlik halen devam ediyor. Bundan sonraki dönemde önümüzü görmemiz gerekiyor ki uzun vadeli satışlar yapabilelim. Ekonomik istikrarın devamı ve güven ortamının sürmesi en büyük dileğimiz" değerlendirmesinde bulundu. 

Yılın iki aylık döneminde Avrupa'daki toparlanmanın devam ettiğini de aktaran Akyüz, "Bu dönemde özellikle Almanya, İtalya ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine olan ihracatımızda artış oldu" ifadelerini kullandı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.