Kırmızı etin raf fiyatı düşecek

Ulubaş, kırmızı etin karkas fiyatında görülen düşüşün raflardaki fiyata da yansıyacağını belirtti

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
SAKARYA - Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, kırmızı etin karkas fiyatında düşüş gözlendiğini belirterek, kırmızı etin raf fiyatı da kısa süre içinde aynı oranda düşebileceğini söyledi.
Et ve Balık Kurumu Sakarya Kombinası'nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Ulubaş, kurumun faaliyetlerini ve kırmızı et fiyatlarındaki düşüşü değerlendirdi.
Geçen hafta karkas et fiyatlarının 15 TL'ye kadar yükseldiğini, birkaç gün içinde yüzde 5'lere varan oranlarda düşüş olduğunu belirten Ulubaş, şöyle konuştu:
"Tarım Bakanlığının tüm taşra teşkilatlarındaki 40 bin idari ve teknik personeli köylere kadar girerek besi ahırlarındaki hayvanları tutanak tutarak saydı. Bir ayın içinde 2 milyonun üzerinde pazara arz edilecek erkek besi materyalinin bulunduğu tespit edildi. Ortalama 250 kilogram karkas ortalamasıyla 500 bin ton et demek. Türkiye'de zaten besi materyali sıkıntısı olmadığı biliniyordu. Spekülatif hareket başladığında depomuzdaki binlerce ton eti piyasaya arz ettik, alımımızı da yavaşlattık. Bugün depolarımızda binlerce ton et var, spekülatif hareket başlasın, gramına kadar tüketicinin kullanımına sunarız."
Karkas fiyatlarındaki düşüşün raf fiyatına yansımadığını gözlemlediğini ifade eden Ulubaş, şunları dile getirdi:
"Her gün raflardaki fiyatlara ve borsa fiyatlarına bakıyoruz. Kırmızı etin karkas fiyatındaki düşüşün raf fiyatlarındaki düşüşten daha fazla olduğunu gördüm, sanıyorum kırmızı etin raf fiyatı da kısa süre içinde aynı oranda düşer. Kurumumuz şu anda KDV hariç 18 TL'ye kıyma satıyor ve bundan kar ediyor. 14 TL'ye alınan bir karkasın en kıymetli etinin bile 30 TL'nin üzerinde satılması doğru değildir. Tüketici adına bu yanlış bir şeydir. 2009 yılı içinde karkasta yüzde 27 artış varken, yüzde 33 civarında raf fiyatlarında artış var. Bunlar resmi rakamlar."
Etiketler