8 °C

Kışanak'tan Erdoğan'a 'Zerdüşt' cevabı

BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak, Başbakan Erdoğan'ın "zerdüşt" çıkışını "cahillik" olarak yorumladı.

Kışanak'tan Erdoğan'a 'Zerdüşt' cevabı

ANKARA- BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, "Sayın Başbakan BDP'yi Zerdüştlük üzerinden suçlamaya çalışıyor. Biz tüm inançlara saygılıyız, Başbakan için her şey siyaset malzemesi.Başbakan'ın bu sözü cahilliğin de bir göstergesi" dedi.

Kışanak, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Bugün yapılan operasyonlarda 34 kişinin gözaltına alındığını ileri sürerek, "Siyasi soykırım dalgasıyla karşı karşıyayız" dedi.

İçişleri Bakanı'nın KCK'dan tutuklu sayısına ilişkin önce 400 dediğini sonra da 600'e çıkardığını dile getiren Kışanak, şu anda cezaevinde 5 bine yakın kişinin bulunduğunu öne sürdü.

Başbakan, Ergenekon'un görevini devralmış

 Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ergenekon kesintisiz olarak Şırnak'ta iş başında. Mete Sayar, Levent Ersöz, şimdi de mevcut İçişleri Bakanı'nı bu listenin devamına yazabiliriz. Şırnak'ta AKP Cumhuriyeti kurmaya çalışıyorlar. Ergenekonun görevini AKP devralıyor. Aynı zulmü bir kez daha Şırnak halkına yapmaya çalışıyorlar ancak Şırnak halkı 22 yıldır teslim olmadı. Bugün de teslim olmayacaktır ama bu zulmü yapanlar çok kısa bir zamanda Ergenekoncuların yanında yerlerini alabilirler.

Dün İnternet Andıcı davasında sunulan bir belge, Başbakan Erdoğan'ı suç üstü yakalamamıza olanak tanıdı. MGK toplantısında, bölücülük faaliyetlere karşı bir eylem planı kabul ediliyor ve 19 Ocak 2006'da Başbakan'ın imzasıyla plan yürürlüğe konuluyor. Kullanılan kelimelere baktığımızda 'etkisiz hale getirmek, meşruiyet kazanmalarını önlemek, topyekün mücadelenin oluşmasını sağlamak.' Bu kelimeler 1990'lı yıllarda Ergenekonun yürüttüğü topyekün savaş konseptinin anahtar sözcükleridir. Sayın Başbakan, sen nasıl bir ülkeyi yönetiyorsun? Demokratik ülkelerde suç varsa yasalarda tanımı vardır ve bunu yargı yapar. Başbakan talimatla herkesi hedef gösteriyor ve 'internet üzerinden karalayın, psikolojik savaş yürütün' diyorsa bunun adı faşizmdir, Ergenekondur ve altındaki imza da Tayyip Erdoğan'dır. Başbakan, Ergenekonun görevini devralmıştır. Bu ülkede yürürlükte olan sistem de demokrasi değil faşizmdir."

Zerdüştlük suç değildir

Geçen hafta TBMM Genel Kurulunda başörtüsünün serbest bırakılması için önerge verdiklerini anımsatan Kışanak, "Bizim niyetimiz sorgulanacağına, kadınların özgürlüklerini kısıtlayan bu sorunun ortadan kaldırılması için çaba sarf edilmesi gerekir" dedi.

Tüm inançlara eşit mesafede durduklarını belirten Kışanak, sözlerini şöyle devam ettirdi:

"Sayın Başbakan BDP'yi Zerdüştlük üzerinden suçlamaya çalışıyor. Biz tüm inançlara saygılıyız, Zerdüştlüğe de saygılıyız. Zerdüştlük suç değildir. Bu ülkede Zerdüşt inancına sahip olan tüm yurttaşlara herkesin saygı göstermesi gerekir. Başbakan eğer inanıyorsa kendi inancı da bunu zaten emreder. Ama Başbakan için inancın kıymeti yok. Başbakan için her şey siyaset malzemesi.

Başbakan'ın bu sözü cahilliğin de bir göstergesi. İslamiyetten önce bütün halklar gibi Kürtlerin de başka inançları vardı. Bunu bugün bir suçlama konusu olarak gündeme getirmesi sanki İslamiyetten önce halkların, insanlığın başka hiçbiri dini yokmuş gibi konuşması, cahilliktir. Bu memlekette kimse Şamanizmi sorguluyor mu? Bunu gündeme getirsek cahillik olmaz mı? Bunu gündeme getirmek cahillik değilse bu da inanç konusunda faşizmdir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap