11 °C

Kıymetliler kazandırdı, paladyum açık ara önde

Kıymetliler kazandırdı, paladyum açık ara önde

 

Nazlı Gökçe MİS - TROY KIYMETLİ MADEN TİCARETİ AŞ

Önceki haftanın son günü, ABD'nin iyi istihdam verileriyle dokuz ayın en kötü fiyatı olan 1183 dolar/ons'a kadar yuvarlanan altın, geçtiğimiz hafta kararlı bir şekilde yüzünü yukarı döndü. Hafta boyu yükselen bir grafik çizen altın 1223.25 dolar/ons'ta dengelenerek yüzde 2.64 getirisiyle yatırımcılarını sevindirdi. En çok kazandıran kıymetli, yüzde 3.85 ile paladyum oldu.

Altın ilk gün kritik destek seviyesi olan 1180 dolar/ons'tan sert şekilde virajı alarak salı günü 1205-1210 dolar/ons bandına yerleşti. Bir süredir kapalı olan Çin piyasalarında seans zilinin çalması, Asya kanadındaki alımlara ivme kazandırdı. Altın hafta ortasında Fed tutanakları öncesinde,1205 dolar/ons'a doğru darbe alsa da Fed altının fitilini ateşledi. Tutanaklar gösterdi ki Banka, faiz oranlarını önceden düşünülenden daha uzun bir süre düşük seviyelerde bırakabilir. Öyle gözüküyor ki, yetkililerin hala teşvik politikasında ciddi anlamda sıkılaştırmaya gitme hususunda aceleleri yok. Ekonominin bunu kaldırabilecek seviyeye ulaşması bekleniyor. Altında boğalar bu durumun avantajını kullanırken, altın, Euro ile birlikte hızla değerlendi. Hafta sonuna yaklaşırken altın son üç haftanın en yüksek seviyesi olan 1233.47 dolar/ons’a kadar ulaştı. ABD seansında, ülkenin işsizlik başvurularında azalma kaydedilmesi ve Bloomberg tarafından takip edilen tüketici memnuniyet endeksinde yükseliş gözlenmesi altının gevşemesine neden oldu. Cuma günü 1220 - 1225 dolar/ons bandını koruyan altın haftayı 1223.25 dolar/ons'tan yüzde 2.64 getiriyle bitirdi. Gümüş yüzde 3.27, platin yüzde 3 ve paladyum yüzde 3.85 ile altını takip ettiler. Nymex ham petrolü fiyatları, stok raporunun 5 milyon varil artıda açıklanmasının etkisiyle yüzde 6 dolayında erirken, Brent yüzde 3 kaybetti. Dolar, son günkü hamlesine rağmen yüzde 0.9 kayıpla haftayı kapattı. 
Altındaki 'U' dönüşü orta vadede işlem yapan oyuncular için bir tuzak olabilir. Altının yükseliş trendinde olduğunu söylemek için henüz erken.1.240 dolar/ons üzeri kapanış alım için daha uygun olacaktır. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.