12 °C

”Kızlar üniversiteye türbanla gidecek” demedim

Kılıçdaroğlu, bir gazeteye verdiği röportajda, "Kızlar üniversiteye türbanla gidecek" ifadesi kullanmadığını söyledi.

”Kızlar üniversiteye türbanla gidecek” demedim

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazeteye verdiği röportajda, "Kızlar üniversiteye türbanla gidecek" ifadesi kullanmadığını bildirdi.

CHP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, bir gazetede bugün "Kızlar üniversiteye türbanla gidecek" başlıklı röportajının yayımlandığını anımsatan Kılıçdaroğlu, "Gazetede ayrıntılı olarak yer alan sorular ve bu sorulara verilen yanıtlardan da açıkça görüleceği gibi tarafımdan 'Kızlar üniversiteye türbanla gidecek' ifadesi kullanılmamıştır" dedi.

Kılıçdaroğlu, "İktidar olursanız başörtülü kızların üniversiteye gidebilmesi için bir şey yapacak mısınız" sorusuna, "O konuda söyledim. O sorunu biz çözeriz ve çözmeye de kararlıyız" yanıtını verdiğini belirtti.

"Nasıl çözeceksiniz" sorusunu "Onu bize bıraksınlar. Terörü de çözeceğiz, türban sorununu da çözeceğiz"; "Türbanlı kızlar üniversiteye gidebilecekler mi" sorusunu ise "Toplumsal desteği sağlayacağız. Herkesin okumasına olanak sağlayacağız. Kimsenin endişesi olmasın. Biz bu sorunu çözeceğiz" diye cevapladığını kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Sorular ve sorulara verilen yanıtlar açıkça göstermektedir ki gazetenin manşeti hariç, kullandığı haberde 'Kızlar üniversiteye türbanla gidecek' ifadesi yer almamaktadır.

Kaldı ki bu konuda Danıştay'ın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin, Anayasa Mahkememizin yerleşmiş kararları bulunmaktadır. Bilindiği gibi Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarıyla gerçek ve tüzel kişileri de bağlar.

Türbanın siyasi malzeme yapılmaması ve tüm siyasi partilerle toplumsal uzlaşmanın sağlanması halinde çözülebilecek bir sorunla ilgili olarak kullanmadığım bir ifadenin manşetten verilmesinin meslek etiği ile bağdaşmadığı kanısındayım."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.