Konut fiyatları en çok Antalya'da arttı

Konut satış fiyatlarının geçen ay en çok düştüğü il ise Adana olarak belirlendi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL- Konut satış fiyatlarının geçen ay en çok arttığı il Antalya, en çok düştüğü il ise Adana olarak belirlendi.

Garanti Bankası'nın desteğiyle REIDIN.com tarafından hazırlanan ve Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'deki konut satış fiyatları ve kira değerlerinin analizini içeren REIDIN.com Emlakendeks'in Ağustos 2010 raporu yayımlandı.

Raporda yer alan verilere göre, Antalya, bir önceki ayla karşılaştırıldığında satılık konut fiyatlarındaki metrekare başına yüzde 0,98'lik değer artışıyla, ağustos ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Antalya'da metrekare satış fiyatı 819 liradan 827 liraya yükseldi. Bir önceki aya göre konut satış fiyatlarında yüzde 0,50 oranında düşüş yaşanan Adana ise konut fiyatlarının en çok değer kaybettiği il oldu. Adana'da metrekare satış fiyatı 597 liradan 594 liraya indi.

Ankara, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'de konut satış fiyatları sırasıyla yüzde 0,36, yüzde 0,08, yüzde 0,09 ve yüzde 0,12 oranında artarken, Adana'da yüzde 0,50 oranında azaldı. Bursa'da ise konut satış fiyatlarında bir önceki aya göre değişiklik olmadı.

Rapor, Ağustos 2010'da satılık konut fiyatları açısından bir önceki aya göre en çok değer artışı yaşanan ilçenin İstanbul Arnavutköy (yüzde 2,08), en çok değer kaybı yaşanan ilçenin ise İstanbul Gaziosmanpaşa (yüzde 2,02) olduğunu ortaya koydu.

Bir önceki aya göre Ağustos 2010'daki kira değerleri incelendiğinde, metrekare kira değerinin 3,30 liradan 3,35 liraya çıktığı Adana, yüzde 1,52'lik artışla kiraların en fazla yükseldiği şehir oldu. İzmir ise yüzde 0,82 oranındaki düşüşle, bir önceki aya göre kiraların en fazla gerilediği il olurken, İzmir'de metrekare kira değeri 4,89 liradan 4,85 liraya düştü. Rapora göre, kira değerleri Ankara'da yüzde 0,96 ve Kocaeli'de yüzde 0,23 oranında artarken, İstanbul'da yüzde 0,15 ve Bursa'da yüzde 0,44 oranında azaldı. Antalya'da ise değişmedi.

Rapor, Ağustos ayında bir önceki aya göre konut kira değerleri açısından en çok değer artışı yaşanan ilçenin Ankara Yenimahalle (yüzde 2,14), en çok değer kaybeden ilçenin ise İstanbul Güngören (yüzde 2,12) olduğunu gösterdi.

 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir