Köprü ve Kule ışıkları kapatılacak

Küresel ısınmaya dikkati çekmek için Boğaziçi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Galata Kulesi ışıkları 1 saat kapatılacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

EDİRNE  - Avustralya'da başlayarak dünyanın birçok ülkesine yayılan "Dünya saati" kampanyasına destek verenler, küresel ısınmaya dikkati çekmek için 31 Mart'ta 60 dakikalığına karanlıkta kalmayı tercih edecek. WWF Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak,  yaptığı açıklamada, Dünya Saati (Earth Hour) kampanyasının, 2007 yılında Avustralya'da, iklim değişikliğiyle mücadeleye dikkati çekmek için yönetimlerin, kurumların ve bireylerin kötü gidişata "dur" demek adına ışıklarını bir saatliğine kapatmasıyla başladığını söyledi.

Sembolik bir kampanyayla başlayan hareketin kısa sürede tüm dünyaya yayıldığını belirten Baştak, "Kampanyanın ilk senesinde 2 milyondan fazla bireyin Dünya Saati'ne katılması büyük bir başarıydı. Her sene yeni bir rekora imza atan Dünya Saati'ne, geçen yıl 135 ülkeden binlerce şehir, 100 milyonun üzerinde hane ve 1500'den fazla sembolik yapı, ışıklarını kapatarak destek verdi" dedi.

31 Mart'ta "yıldızların bir sürprizi olacak"

Bu yıl 31 Mart akşamı, Dünya Saati kampanyasının altıncısına imza atılacağını bildiren Baştak, "Herkesi, iklim değişikliğiyle mücadelenin ötesine geçerek 'yaşayan bir dünya' için bir saatin ötesinde, sürdürülebilir bir gelecek için neler yapabileceklerini, neleri değiştirebileceklerini düşünmeye davet ediyoruz. Her yıl daha fazla ülkeyi, kurumu, insanı, sembolik yapıyı bu güç birliğine katan Dünya Saati, küresel iklim değişikliği başta olmak üzere, çevre sorunlarına dikkat çekmeyi ve yaşam tarzımızda değişim ve dönüşüm yaratmayı amaçlıyor" diye konuştu.

Dünyanın geleceği için milyonların bu kampanyaya yoğun olarak katılacağına inandıklarını ifade eden Baştak, şöyle devam etti: "WWF-Türkiye olarak bu sene kampanyaya özel ve kampanya temasıyla paralel bir fikirden yola çıkarak karanlıkta çalışan bir web sitesi tasarladık. Bu site, hava karardıktan sonra ancak bulunulan ortamdaki ışıkların kapatılmasıyla aktif hale geliyor. Bu yıl Türkiye'den Dünya Saati kampanyasına katılacak herkese 31 Mart'ta yıldızların bir sürprizi olacak. Karanlıkta çalışan web sitemizi ziyaret ederek katılım formunu dolduran Dünya Saati katılımcıları, bu yıl çevre sorunlarına duyarlılıklarını göstermenin yanı sıra farklı bir deneyim yaşayacaklar. Bu sürprize tanık olmak için herkesi 31 Mart akşamına kadar kampanyaya katılmaya ve ışıkların söndüğü an olan 20.30'da karanlıkta çalışan web sitemizde buluşmaya davet ediyoruz"

Boğaziçi Köprüsü de karacak, Galata Kulesi de

Son iki yıldır uluslararası bilinirliğe sahip olan Boğaziçi Köprüsü'nün bu yıl yine kampanyaya katılacağını belirten Baştak, 31 Mart gecesiyle ilgili şu bilgileri verdi: "Boğaziçi Köprüsü'nün yanı sıra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de Dünya Saati'nin Asya'dan Avrupa'ya geçişini simgeleyecek. Bu yıl ilk defa Galata Kulesi de ışıklarını kapatacak. Işıklarını kapatacak sembolik yapıların listesine 31 Mart'a kadar artacağını düşünüyoruz. Şuana kadar 14 valilik ve yaklaşık 200 kurum kampanyaya katıldığını belirtti. Bunun yanı sıra pek çok büyükşehir, il ve ilçe belediyesi kampanyaya destek olacaklarını açıkladı."

(AA)

Bu konularda ilginizi çekebilir