10 °C

'Korkunun ecele faydası yok'

Başbakan Yıldırım, "Ne kadar engelleme yaparsanız yapın, ne kadar Avrupa'da vatandaşlarımızla, memleket sevdalılarıyla buluşmayı önlemeye çalışırsanız çalışın şunu bilin ki korkunun ecele faydası yok." dedi.

'Korkunun ecele faydası yok'

Başbakan Binali Yıldırım, Lefkoşa Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen vatandaş buluşmasında yaptığı konuşmada, bugün Türkiye'nin dünyanın her yerinde büyük itibarı bulunduğunu, KKTC'nin yanında güçlü ve dirayetli Türkiye Cumhuriyetinin olduğunu belirtti.

Kıbrıs ile yakından ilgilenen, Kıbrıs'ın sorunlarına çözüm üreten bir Türkiye olduğunu ifade eden Yıldırım, dünya krizden krize sürüklenirken Türkiye'nin dünyanın en büyük projelerini gerçekleştirdiğini söyledi.

Yıldırım, salondakilerin "Avrupa Avrupa duy sesimizi, bu gelen 'Evet'in ayak sesleri" sloganları üzerine, "Avrupalılar... Onları Allah ıslah etsin. Bırakın onları. Şimdi 'Hayır'cılar korosu var. PKK ne diyor? 'Hayır'. FETÖ ne diyor? O da 'Hayır' diyor. DEAŞ ne diyor? Onlar da 'Hayır' diyor. HDP ne diyor? Onlar da 'Hayır' diyor. Avrupalılar da 'Evet' diyen kardeşlerimizle buluşmamız için 'Hayır' diyorlar. 'Hayır'dan hayır çıkmaz 'Evet'te bereket vardır. Ne kadar engelleme yaparsanız yapın, ne kadar Avrupa'da vatandaşlarımızla, memleket sevdalılarıyla buluşmayı önlemeye çalışırsanız çalışın şunu bilin ki korkunun ecele faydası yok. Vatandaşlarımız bunu görüyor, daha da hırslanıyor. 'Evet'ler sandıkları dolduracak ve size 16 Nisan'da en güzel dersi verecekler." diye konuştu.

"Her 'Evet' oyu KKTC'yi daha da güçlü yapacak"

Türkiye'nin her zamankinden daha güçlü olduğunu anlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye milletiyle sizinle beraber güçlü. Siz güçlüyseniz Türkiye güçlü. Yeni anayasa değişikliğiyle gücümüz daha da artacak ve 16 Nisan halk oylamasıyla demokrasimizi taçlandıracağız. 16 Nisan'da Türkiye'de bahar bir başka güzel olacak. Halk oylamasıyla lider Türkiye için 'Evet' diyeceğiz. 'Evet' oyuyla Türkiye'yi daha da ileri taşıyacağız. Her 'Evet' oyu KKTC'yi daha da güçlü yapacak. 11 yılda bir Türkiye'yi üç Türkiye yaptık ama aynı zamanda KKTC'yi de kalkındırdık ve birçok eseri burada yaşayan soydaşlarımıza armağan ettik. KKTC'nin altyapısını geliştirmek, sosyo ekonomik yapısını da büyütmek için önemli bir kaynağı her yıl buraya ayırıyoruz."

Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Kıbrıs'a su temini projesinin hayata geçirildiğini, boru hattı için bugüne kadar 1 milyar 600 milyon lira harcandığını, şu anda bütün belediyelerden içme suyu verildiğini anlattı. Şimdi de bu suyun tarım alanlarının sulanmasında kullanılması için proje yaptıklarını belirten Yıldırım, eğitim ve turizm alanında çalışmaların da devam ettiğini aktardı.

"KKTC'nin kalbi 15 Temmuz'da anavatan için attı"

Şehadet ve vatan kavramını, istiklal ve bağımsızlığı Kıbrıs halkının iyi bildiğine dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde KKTC'nin Türkiye'ye, anavatana verdiği anlamlı destek için KKTC devletine, hükümetine ve siz sevgili kardeşlerime minnettarız, teşekkür ediyoruz. 14 Ağustos 1974'te kalbimiz nasıl Kıbrıs için attıysa, 15 Temmuz 2016'da sizlerin kalbi de Türkiye için, anavatan için attı. Böyle bir günde Lefkoşa'nın, Girne'nin, Gazimagosa, Güzelyurt ve İskele'nin bizimle bir olması göğsümüzü kabartmıştır. Sizin sevginiz, kardeşliğiniz bizim için dünyaya bedeldir.

Ülkücü, milliyetçi kardeşlerim, 'Önce vatanım, memleketim, milletim' dediniz ve bu kutlu yolda bizimle beraber yürüdünüz. Beraber yürüdük bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, şimdi söylediğimiz tüm şarkılarda bize her şey sizi, bize her şey Kıbrıs'ı hatırlatıyor."

Yıldırım, salonda bulunanlara, "16 Nisan'da 'Evet' oylarıyla darbeler dönemini tarihe gömmeye hazır mısınız?" sorusunu yönelterek, şunları kaydetti:

"Hiçbir vesayet odağı Türkiye'yi medeniyet yolculuğundan döndüremeyecek. Türkiye güçlendikçe Kuzey Kıbrıs daha da güçlenecek. Kıbrıs'ta adaletin, huzurun, barışın güvencesi olmaya anavatan Türkiye olarak devam edeceğiz. Her 'Evet' kirli hesapları bozacak, her 'Evet' Türkiye'yi de Kuzey Kıbrıs'ı da daha da ileriye taşıyacak. Her 'Evet' sizleri burada daha güçlü yapacak. 16 Nisan'da sizlerin kalbi Türkiye'de, bizlerin kalbi de burada atacak."

16 Nisan'da kulağının Kuzey Kıbrıs'tan gelecek seste olacağını vurgulayan Yıldırım, "O gün en kuvvetli şekilde demokrasi için, gelecek için tek millet için, tek bayrak için, tek vatan için, tek devlet için güçlü bir 'Evet' demeye var mısınız?" diye sordu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.