12 °C

Kredi taksitleri arttı

Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu kesintisi yüzde 10'dan 15'e çıkartıldı.

Kredi taksitleri arttı

ADANA - Bankalar, Bakanlar Kurulu kararıyla bireysel kredilerdeki Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) kesintisinin yüzde 10'dan yüzde 15'e yükseltilmesi kararını, müşterilerinin kredi taksitlerine yansıtmaya başladı.

Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, Resmi Gazete'de yayımlanan 2010/974 Sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 28 Ekim 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bankaların kullandırdığı tüketici kredilerindeki Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) kesintisinin yüzde 10'dan yüzde 15'e çıkarılmasına tüketicilerin tepki gösterdiğini söyledi.

Gelişmelerden haberi olmayan yüzlerce tüketicinin, cep telefonlarına gelen mesaj üzerine kredi kullandıkları banka şubelerine giderek KKDF artışına ilişkin bilgi almaya çalıştığını belirten Ağaoğlu, ancak görevlilerin "uygulama yasa gereği" yanıtını ve yeni ödeme planlarını alarak şaşkın şekilde evlerine ve işyerlerine döndüklerini ifade etti.

Ağaoğlu, bankaların söz konusu artışı belirtilen tarihten önce kredi çeken tüketiciye yansıtmasının doğru olmadığını belirterek, "Tüketici ekonomik kıskaç altında ezilirken, beklenmedik maliyet artışıyla zor duruma düşürülmemeli. Bu durumu bankaların kendileri karşılamaları lazım. Çünkü kar ettiklerinde karlarını tüketiciyle paylaşmıyor. Bu durumda bir miktar kardan fedakarlık ederek bir tür vergi artışı olan KKDF artışını kendileri karşılamalı" dedi.

Artışın ardından 20 bin lira ihtiyaç kredisi çeken bir tüketicinin 24 ay süreli geri ödemelerinde 160-170 lira gibi bir ekstra fark ödemek durumunda kalacağını anlatan Ağaoğlu, şöyle konuştu:

"Artış yasalara uygun olabilir, ancak bunun, kararının alındığı 28 Ekim'den önce çekilen krediler için uygulanması yasal değil. Tüketiciler bu konuyla ilgili yasal yollara başvuruda bulunabilir ve haklarını arayabilir. Hiçbir tüketici böyle bir duruma rıza göstermez ve göstermemeli.

Çektiği krediye KKDF artışı yansıtılan tüketici bulundukları ilçe kaymakamlıklarındaki Tüketici Hakem Heyetleri ya da artış oranı 938,75 TL'nin üzerinde ise Tüketici Mahkemesi'ne başvuruda bulunabilir ve kendilerine fazladan tahsil edilmek istenen miktarların iadesini talep edebilirler. Bu durumda olan tüketiciler tek kuruş masraf yapmadan yasal yollara başvurarak hakkını aramalı. Tüketiciler Birliği olarak bu konuyu yönetim kurulu toplantımızda ele alacağız. Bu konuyla ilgili olarak bankalara karşı dava açmayı düşünebiliriz. Hukukçular da bu konuyla ilgili Danıştay'a dava açılıp açılmaması konusunu ele alacaktır."

Ağaoğlu, bankaların para kazanırken riskleri de üstlenmesi gerektiğini söyledi. Tüketicilerden geriye dönük öngörü beklenemeyeceğini ifade eden Ağaoğlu, "Tüketici daha önce hesabını yapmış ve ödeyebileceği taksit oranını belirleyip kredi çekmiştir. Bankaların tüketicinin yüzde 50 gibi bir vergi artışını üstlenmesini beklemek adil bir yaklaşım değildir" diye konuştu.

Tüketiciler Biriliği'nden uyarı

Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç de KKDF oranın artırılmasıyla ilgili SMS gönderilerek bankaya çağrılan ve yeni sözleşmeyi imzalaması istenen tüketicilerden yoğun şikayet almaya başladıklarını belirterek, "Sözleşme yenileme çağrısı yapılan tüketicilere, 'sözleşmenizi asla yenilemeyin' çağrısında bulunuyoruz. Bu hukuksuzluğu dikkate almayın. Bankalar, altında tüketicinin imzası olmadan yapılacak sözleşmenin hükümlerini uygulayamaz, tüketiciden bu farkı tahsil edemez" dedi.

KKDF oranın artırılmasıyla ilgili yeni sözleşmeyi imzalamaları için bankaların müşterilerine SMS gönderdiğini anımsatan Dinç, bu kişilerin artan KKDF oranlarına göre düzenlenecek yeni sözleşmeyi imzalamaları için bankaya çağrılmaya başlandığını, bu çağrıya muhatap olan tüketicilerden kendilerine şikayet telefonları yağmaya başladığını ifade etti.

Dinç, mevcut kanunlara göre, tüketici kredilerinde yeni uygulamalar ve şartların geriye doğru yürütülemeyeceğini vurguladı. Dinç, eğer banka yine de sözleşme imzalamadan bunu yaparsa, tahsil edilen fark miktarı için vatandaşların, "fazla tahsilat yapıldığı" gerçekçesiyle Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabileceklerini sözlerine ekledi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.