12 °C

Kur ve petrol fiyatlarına dikkat

Kur ve petrol fiyatlarına dikkat

Volkan ONAT / Finansinvest

Haziran ayında gerçekleşecek genel seçimler öncesinde yurtiçi siyasi tansiyonun artmaya başlaması dikkat çekiyor. Seçimler öncesinde son çeyreğe girerken yabancı yatırımcı payının Ocak ayı sonundaki %64,5 seviyelerinden %63 seviyesine gerileyerek muhtemel bir siyasi belirsizliğe karşı temkinli bir yaklaşımda olduklarına işaret ediyor. Petrol fiyatlarının geçtiğimiz yıla görece zayıf seyrinin devam etmesi ise orta-uzun vade açısından pozitif olmasına karşın Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen’de gerçekleştirdiği askeri operasyon ile birlikte toparlanma göstererek kısa vadeli riskleri bir kez daha öne çıkarıyor. Öte yandan USD/TL kurunun yeniden 2,60 seviyelerine yükselmesi ise TL varlıklar üzerinde bir diğer baskı unsuru konumunda kalmaya devam ediyor.  
Önümüzdeki haftaya baktığımızda yoğun veri ajanda piyasalarda volatilitenin artmasına neden olabilir. Son açıklanan ABD verilerinin karışık bir görünüm sergilemesinin ardından önümüzdeki Cuma günü ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri de yakından izlenmeli. ABD istihdamındaki görünüm ile Fed’e dair beklentiler küresel piyasaların yakın vadedeki seyrinde belirleyiciliğini koruyacağından buradan alınacak sinyaller önemli olacak. Öte yandan Çin’de açıklanacak PMI verileri ülkenin büyümesinde son yıllarda görülen ivme kaybını bir kez daha teyit edebileceği gibi piyasalarda risk iştahını kısabilir. Ancak olumsuz verinin ülkede yeni destek paketlerine yol açabileceği de unutulmamalı. Yılbaşından bu yana iki kez faiz indirimine giden ülkede ekonomideki yavaşlama ve düşük enflasyonla mücadele dahilinde para politikasında da gevşeme adımlarını sürdürebilir.
BIST özelinde ise yakın vadede özellikle döviz kurlarında bir rahatlama olmadığı sürece defansif tercihlerin kullanılması daha doğru.
 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.