Göçük yaşanan madenin işletme müdürü tutuklandı

Siirt'teki özel maden ocağında meydana gelen heyelanda toprak altında kalan işçilerin kurtarılması için çalışmalar devam ederken açılan soruşturmada işletme müdürü M.O. tutuklandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Siirt'in Şirvan ilçesindeki maden ocağında, 5 işçinin yaşamını yitirdiği, 11 kişinin de halen toprak altında olduğu göçük olayına ilişkin yürütülen soruşturmada, işletme müdürü M.O. tutuklandı.

Siirt Valiliğinden yapılan açıklamada, maden ocağında meydana gelen heyelan nedeniyle Siirt Cumhuriyet başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 şüpheli şahsın adli makamlara sevk edildiğini bildirdi.

Açıklamada, "İl Jandarma komutanlığındaki işlemlerin ardından, Adli Makamlara sevk edilen İş Güvenliği Uzmanı M. K. ve S. K., Saha Başmühendisi S.K., Taşaron Firma sahibi N.A. serbest bırakılmıştır. Savcılık sorgusunun ardından Mahkemeye sevk edilen İşletme Müdürü Mehmet Oğuz tutuklanmıştır" denildi.

"Çalışmalarımızı yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Şirvan ilçesindeki facianın yaşandığı özel bakır madeni sahasında yaptığı incelemelerin ardından Siirt Valiliğine geçerek burada basın toplantısı düzenledi.

Heyelan bölgesindeki madende meydana gelen göçükte incelemelerde bulunmak üzere kente geldiğini belirten Albayrak, arama kurtarma faaliyetlerinin en son teknolojilerle sürdüğünü söyledi.

Arama kurtarma çalışmalarının son teknolojilerle sürdüğüne dikkati çeken Albayrak, şöyle devam etti:

“Devletimizin tüm kurumlarıyla, yerinde denetleyerek ve gözlemleyerek gerekli tüm çalışmaları yaptığına şahit olduk. Arama ve kurtarma çalışmaları ile ilgili olarak Türkiye'nin bilmesi gerekir devletimiz tüm kurumlarıyla başta AFAD olmak üzere tüm birimlerimizle sahada çalışmalar sürüyor. Ülkenin dört bir tarafından makina ekipman noktasında, teknolojinin son imkanları noktasında yeterli insan kaynağı noktasında, devletimiz her türlü imkanlarını seferber etmiştir. Dünyada en son teknoloji olarak hangi ekipman ve teknoloji varsa devletimiz bunların hepsini tedarik etmiştir ve son sürat güvenlik kaygıların göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz.”

Toprak kaymaları devam ediyor

Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgede heyelan tehlikesinin devam ettiğine dikkati çeken Albayrak, hassas bir zeminde çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

“Çalışmalarda birlikte ve koordineli bir şekilde hareket edildiğinin ve yönetildiğinin farkında olmamız lazım.” diyen Albayrak, şunları söyledi:

“Çünkü özellikle perşembe akşamı 20.30'dan sonra bu elim olay vesilesiyle sahada daha bugün sabaha kadar toprak kaymalarının devam ettiğini bilmemiz lazım. Hassas bir zeminde, tehlike ihtimalinin devam ettiği bir bölgede bu çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmaların toprak altındaki vatandaşlarımızın en hızlı şekilde, sağlıklı bir şekilde bulunabilmesi ve kurtarılabilmesi için yapılırken, aynı zamanda olabilecek yeni bir toprak kayması ve heyelan riskini göz önünde bulundurarak çok dikkatli ve hassas bir şekilde yürütülüyor. Burası çok önemli. Bizim için hız ve zaman hem de iş güvenliğinin tesisi önemli.

“Esas sebebini her yönüyle ortaya çıkartacağız"

Meydana gelen göçüğün görünürdeki sebebinin yoğun yağış olduğunun altını çizen Albayrak, şu an için önceliklerinin göçük altındaki işçilerin çıkartılması olduğunu açıkladı.

Son bir haftadır bölgede yoğun yağışın olduğunu belirten Albayrak, şöyle konuştu:

"Özellikle son son iki haftadır yoğun yağışın olması, olaydan bir gece önce yine yoğun bir yağış ortamının oluşması itibari ile bizim bu noktada heyelanın, doğal afet noktasında tetikleyen bir süreç noktasında olduğu yönünde değerlendirmelerimiz var. Burada şunun altını çizmek lazım. İnceleme ve soruşturma noktasında bir sonraki adımımız bu olayın altındaki teknik, mühendislik, altyapı işletme konularındaki hususlarını son sürat değerlendirip araştıracağız. Hiçbir şeyi gözardı etmeyeceğiz. Önceliğimiz vatandaşlarımızın bir an evvel toprağın altından çıkarılmasıdır. Sonrasında inşallah bu olayın esas sebebini her yönüyle ortaya çıkartacağız.”

Bu konularda ilginizi çekebilir