16 °C

Madenci ve esnafın borçları ertelendi

Bakan Yıldız, "Ermenek havalesinde bulunan maden işçilerimizin yanı sıra bütün esnaflarımızın da kredi borçları faizsiz olmak kaydıyla ertelendi" dedi

Madenci ve esnafın borçları ertelendi

KARAMAN - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek'te kömür ocağında mahsur kalan işçilere yönelik arama kurtarma çalışmalarında, somut ve sonuca ulaşacak bir noktaya henüz gelemediklerini bildirdi. 

Ermenek'te kömür ocağında mahsur kalan işçilere ulaşmak için yürütülen çalışmaların dokuzuncu gününde Bakan Yıldız, maden ocağı yakınlarındaki toplantı alanında gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Yıldız, 18 işçiye uluşmak için 24 saat esasına göre çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek, "Ancak somut ve sonuca ulaşacak bir noktaya henüz gelebilmiş değiliz" diye konuştu. 

Suyun kısmen çekilmesi, çamurun atılması, tahkimatların yapılması, pasanın giderilmesi gibi birçok konuyu, geniş bir ekiple yaptıklarını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti: 

"Tekraren söylüyorum, 4'er saatlik 6 vardiya ve 6'şar saatlik 4 vardiya olmak üzere ayrı ayrı ekiplerimizin tertipleri düzenlenmiştir. Herhangi bir malzeme eksiğimiz bulunmamaktadır. 25 metrelik kod dediğimiz konu, aslında toplam bin 250- bin 300 metrelik maden ocağı içerisindeki yönün, üçte ikisi bize açık hale getirilmiştir. Üçte biri halen kapalıdır. Yaklaşık 400 metrelik yürüme yolunda gideceğimiz daha mesafe vardır. Tabii aşağı indikçe, daha fazla yerin tahrip olduğunu görüyoruz. Maden ocağını bir kuyuya benzetirsek, kuyunun dibine doğru 18 kardeşimizin olduğunu gördük. Kuyunun ağzında değiller. O yüzden hemen hemen her metreyi geçmek zorundayız. Dörtte üçünün geri kalan kısmıyla alakalı çalışmalar her iki taraftan, hem desandre hem de nefeslik tarafından devam ediyor." 

Yıldız, maden ocağında kalan işçilerin banka borçları ile ilgili alınan karardan dolayı Bankalar Birliği'ne teşekkür ederek, 18 işçinin bütün borçlarının silindiğini hatırlattı. 

Ermenek'te çalışan bütün maden işçilerinin kredi borçlarının da 3 aylığına ertelendiğini dile getiren Yıldız, "Aynı zamanda esnafın aldığı kredilerle de alakalı, onları etkileyeceği kanaatiyle, işçilerimiz ödeyemeyince esnafımız da zor durumda kalmasın adına, Ermenek havalisinde bulunan bütün esnaflarımızın da böylece bütün kredi borcu, faizsiz olmak kaydıyla 3 ay onlar da ertelenmiş oldu" dedi. 

Yıldız, hayırseverlerden çok sık telefon aldıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti: 

"Burada birçok açıdan dikkatli olmamız lazım. Hem sosyal, hem de teknik açıdan birbirine güvenen ve dayanan bir yapıyı her beraber sergiliyor olmamız lazım. Şu ana kadar hamdolsun bu yapı oluştu. Hayırseverlerden açılan telefonlarda, şu anda maden ocağı altında bulunan 18 kardeşimizin çocuklarının tamamının üniversite sonuna kadar okutulmasıyla alakalı ciddi taahhütler verdiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yönetim kurulundan alacağı kararla beraber buraya hayırseverleri yönlendireceğini ve kanalize edeceğini söyledi. Tabii ki burada bulunan insanlarımızın ihtiyaçları var. Biz ilk anda bunlara odaklanamamıştık ama yavaş yavaş önümüz de açılacak. O kardeşlerimizi de çıkarttıktan sonra artık sosyal yaralar sarılmaya başlanacak. Buradaki hem madencilerimizin hem de esnafımızın kredi borçlarının müracaat etmeleri halinde 3 ay ertelenmesinden dolayı da tüm bankalara teşekkür ediyorum." 

Maden alanında çok ciddi bir hareketliliğin olduğunu ve 2 bine yakın personelin alanda hareket halinde trafik oluşturduğunu dile getiren Yıldız, öğle saatlerinde DHA muhabirlerinin kaza geçirdiğini ve olay yerine giderek yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu kaydetti. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.