17 °C

Mahkeme itirazı reddetti

Rize Ağır Ceza Mahkemesi, Hrant Dink cinayetine ilişkin Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada verilen takipsizlik kararına yapılan itirazı reddetti.

Mahkeme itirazı reddetti

RİZE - Rize Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul'da öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığınca dönemin Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığındaki bazı görevliler hakkında yürütülen soruşturmada verilen takipsizlik kararına yapılan itirazı reddetti.

Rize Ağır Ceza Mahkemesince yapılan incelemede, Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin Hrant Dink cinayeti öncesinde cinayete dair istihbarati bilgi mahiyetinde elde edilen bulgulara ilişkin 15 Şubat 2006 tarihli F4 haber raporu ile Hrant Dink cinayetine dair tasarının 17 Şubat 2008 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığına bildirilmiş olduğu belirtildi.

Aynı konu ile ilgili olarak, bu ve benzeri iddia ve delilleri içeren soruşturma kapsamında Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığınca 2007/1235 sayılı soruşturma evrakı üzerinden araştırılıp ilgisi ve ihmali mahiyetinde sorumluluğu tespit edilen kişiler hakkında, Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesinin 30 Ekim 2007 tarihli 2007/2815 esas, 2007/1016 sayılı iddianamesi ile dava açıldığını ifade eden mahkeme heyeti, yine aynı şekilde aynı eylemlere yönelik 28 Ekim 2008 tarih 2008/4010 esas sayılı soruşturma dosyası üzerinden Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesine kamu davası açıldığını, ilgili mahkemede yargılamanın yürütülmesinden, ortaya konan delillerin soruşturma kapsamında daha önce yapılan değerlendirmeye yeni olgu kazandırmadığı, daha önce haklarında kamu davası açılan kişiler hakkında kamu davası açılmasını gerektirir yeterli kanıta ulaşılmadığına hükmetti.

Mahkeme heyeti, bu nedenlerle Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığının kovuşturmaya yer olmadığına dair kararına yapılan itirazın reddine karar verdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap