6 °C

Mali kural tatil sonrasına kaldı

Hükümetin, Meclis tatile girmeden çıkarmak istediği mali kural yasa tasarısı gelecek yasama dönemine bırakılıyor.

Mali kural tatil sonrasına kaldı

ANKARA - AKP Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, gelecek hafta perşembe ya da cuma günü TBMM'yi  tatil etmeyi düşündüklerini belirterek, mali kural yasa tasarısının ekim ayına kalabileceğini söyledi.

Reuters'ın sorularını yanıtlayan Bozdağ, "Genel Kurul programı böyle giderse mali kural yetişmez ve Ekim ayına kalır" derken  şunları söyledi:

"Genel Kurul'da muhalefet tarafından bir uzlaşma gösterilmiyor. Öyle olunca hem referandum var, hem önümüzde Ramazan  yaklaşıyor. Bu nedenle biz acil olan kanunları öne alarak önümüzdeki hafta Meclis'in tatile girmesini bekliyoruz.

Gelir vergisi  kanununun (torba tasarı) içinde Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği konular var, aciliyeti var. O nedenle öne aldık. Önümüzdeki  hafta Meclisi Perşembe veya Cuma günü tatil etmeyi düşünüyoruz; o yüzden yer değişikliği oldu. Yetişirse tabii görüşeceğiz ama  yetişmezse Ekim'e kalabilir.

Çünkü bunun (mali kural) yürürlük tarihi de biliyorsunuz 2011. O nedenle zaman da var... Öyle  gözüküyor ki program böyle giderse, yaklaşım böyle olursa yetişme durumu olmaz, Ekim ayına kalır."

Mali sürdürülebilirliğin ve öngörülebilirliğin artırılması suretiyle makro ekonomik istikrarın güçlendirilmesi için kamu mali  yönetiminde uygulanacak mali kurallar ve buna ilişkin usul ve esasları düzenleyen "Mali Kural Kanunu Tasarısı" piyasalar tarafından  yakından takip ediliyor. Kredi derecelendirme kuruluşları da mali kuralın yasalaşmasının ardından Türkiye'nin kredi notunun artabileceği sinyalini vermişlerdi.

Mali kuralın yasalaşmasının Ekim ayına kalabileceği açıklamasının ardından bono piyasasında gösterge tahvilin faizi yüzde  8.38'den yüzde 8.43'e kadar yükseldi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.