Manisa'daki 500 yıllık Şifahane "Tıp Tarihi Müzesi" oluyor

Mesir karma törenlerinin yapıldığı Şifahane, "Tıp Tarihi Müzesi" olarak 30 Kasım'da ziyarete açılacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MANİSA - Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) tarafından hazırlanan ve Zafer Kalkınma Ajansı desteğiyle yürütülen "500 yıllık Şifahane Tıp Tarihi Müzesi ile Hayat Buluyor" projesi kapsamında Şifahane, "Tıp Tarihi Müzesi" olarak 30 Kasım'da ziyarete açılacak. 

CBÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi olan Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yeşil, tarihi Sultan Cami Külliyesi içindeki, mesir macunu karma törenlerinin yapıldığı Şifahane'nin, 30 Kasım'da düzenlenecek törenle Tıp Tarihi Müzesi olarak hizmet vermeye başlayacağını söyledi.  

Yeşil, hazırladıkları projeye Zafer Kalkınma Ajansı tarafından 214 bin liralık mali destek sağladığını kaydetti. 

Şifahane'ye, dönemin tedavi yöntemlerinin canlandırıldığı balmumu heykellerin konulduğunu belirten Yeşil, odalarda dönemin tıbbi aletleri, el yazması kitapların örnekleri ve ilaçların yer aldığını ve CBÜ Tıp Fakültesi öğrencilerinin tıp tarihi derslerini de bu müzede görebileceğini dile getirdi. 

Yeşil, şöyle konuştu: 

"Dönemin tedavi yöntemleri balmumu heykellerin yanı sıra 3 boyutlu animasyonlar ile de ekranlardan izlenebilecek. Hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. Proje kapsamında dönemin meşguliyet terapisi, göz ameliyatı, dağlama, ilaç yapım yöntemleri ve mesir macunu yapımı anlatılıyor. Osmanlı döneminde kullanılan tıbbi aletler, 500 yıllık şifa kapları sergileniyor. Şifahane'nin avlusunda müzikli ışık ve su dansı havuzu oluşturuldu. Ayrıca Manisa'da yaşamış Cumhuriyet dönemi doktorlarından Cemil Şener'in de canlandırma odasında balmumu heykeliyle hayatı ve yaptıkları anlatılıyor." 

Manisalıların sosyal hayatı ile Tıp Tarihi Müzesi'ni birleştirmenin amaçlandığını hatırlatan Yeşil, müzenin bahçesinde halk için etkinlik alanları oluşturmayı hedeflediklerini bildirdi. 

Etiketler